Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Noha kevesebb termett, a tavalyinál is alacsonyabb áron veszik át a burgonyát a termelőktől. Ez a fogyasztóknak jó hír, de csak egyelőre.
Kép: Krumpliszedés burgonya romániai idénymunkás napszámos mezőgazdaság mezögazdaság mezogazdasag traktor földmüvelés földművelés Alsónémedi vendégmunkásokat sújtó adó 2016.09.29 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361
Mert amennyiben ez a trend folytatódik, félő, hogy még kevesebb hazai termesztésű burgonyát vehetünk majd a boltokban. Bizony, amióta a hazai termesztés lecsökkent, az ellátást immáron másfél évtizede külföldi – lengyel, német, holland stb. – szállítmányokból oldják meg a kereskedők.
Márpedig ez veszélyes. Egyrészt a hazai termelőkre, másrészt a fogyasztókra nézve. Ugyanis az import egy része nem felel meg sem az elvárásoknak, sem a hatósági előírásoknak.
Betegségeket hordozó tételek is közforgalomba kerülnek, amelyek a burgonya pestisének – konkrétabb példával élve: madárinfluenzájának – is tekinthetőek. Olyan bakteriális, vírusos és gombás fertőzésekkel találkozhatunk, amelyek a gumóra tekintve nem láthatók. Majd aztán otthon megtisztítva, feldarabolva a burgonyát, már igen. Nincs háztartás, ahol ne kellett volna már kidobni szinte az egész vásárolt tételt, mert belül barnás, fehéres elváltozásokat, a krumpli állagát megváltoztató, „soha meg nem fővő” kemény részeket találni. Tehát gazdasági kárt is okozhat a családoknak a túl olcsó burgonya. Az alacsony ár amúgy az itthon megtermelt és átvett burgonyára vonatkozik – a boltokban a 100–200 forint közötti árakra egyetlen háziasszony sem mondja ugyanezt. S ha még ez is részben vagy egészben romlott, akkor igazi csak a baj.
A nyár közepe óta tartó 20% körüli áresés egyébként szinte érthetetlen: itthon az aszály és forróság miatt a tavalyinál kevesebb burgonya termett, ezért inkább áremelkedésre kellett volna számítani. A felvásárló cégek viszont kihasználják a helyzetet: sok termelő a betakarítás idején egymás alá ígér, így sikerült lenyomni az árakat. De ne örüljünk korán, a helyzet biztosan nem marad fenn sokáig: néhány hét, esetleg hónap után megint drága krumplit vehetünk a piacon.
Számos áruház, gazdabolt kínál a kiskertek tulajdonosainak külhoni vetőgumót. Egy részük bizonytalan eredetű: csak ritkán látni mellettük csatolt fémzárat, eredetigazolást. Ezek termesztése kockázatos is lehet: egyrészt nem biztos, hogy betegségmentes, másrészt lehet, hogy nem bírja a hazai klímát, így kevesebbet, kisebb gumókat terem.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu