Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
SOKAN nem örülnek a fagyos napoknak, hiszen ilyenkor nem szívesen töltenek sok időt kint a kertben. Beszorulunk a házba, ahol ráadásul már fűteni is kell. Mégis számos kertész remélte a beköszöntött mínuszokat. De hát miért is örüljünk a fagynak?
Kép: ősz fagyott termés kert konyhakert O Horváth György Szabad Föld tök csipkebogyó kelbimbó tél dér fagy hidegtűrő növények zöldségek 2017 10 31 Fotó: Kállai Márton
A fagyok előtti napokban meglehetősen feltorlódtak a dolgaink.
Sikerült minden szobanövényt, érzékeny leandert, muskátlit beköltöztetni a házba, le a pincébe.
Begyűjtöttük az utolsó néhány ládányi paradicsomokat, paprikákat, padlizsánt, babot, cukkinit, uborkát. Az alma a pincében lakik szintén.
De a lényeg: ami kint maradt a kertben. A sütőtök íze sokkal finomabb – a sejtekben feltáródó, illetve megszaporodó cukrok miatt –, ha kicsit megkapja az első fagy.
Hasonló a helyzet a csipkebogyóval, kökénnyel, naspolyával. Más okok miatt lágyabb az íze a kelbimbónak: a hideg bizonyos keserű anyagokat bomlaszt el benne.
A kelbimbót kint hagytuk az ágyásban, ezért egész télen lehet frisset szedni, sőt a melegebb napokban még fejlődnek is a termések. A néhány fokos mínusz a talajt nem fagyasztja meg, így nem árt meg a répának, a földben maradt burgonyának sem. A pasztinák pedig egyenesen szereti a hideget: e gyökérféle sokkal édesebb, ízletesebb, ha csak az első fagyok után szedjük fel.
A naspolya most még szinte éretlen, inkább fanyar és lisztes az íze. Ám ha majd megcsípi a dér, akkor lesz leszedhető, majd a tárolás során – nagyjából decemberre – puha, kellemesen cukros, lágy aromájú.
Aki evett már érett kökényt, tudja, milyen finom. Sajnos csak kevesen készítenek belőle lekvárt.
A sültekhez kiváló a frissen készült, vajon párolt kökénybogyó, melyet egy kis mézzel, borral bolondíthatunk meg.
(hgy)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu