Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Évtizedeken át alig hallatott magáról a zenit szőlőfajtánk, pedig már 1951-ben megszületett az ezerjó és az osztrák bouvier keresztezéséből (a pécsi Király Ferenc munkájának eredményeként), s 1976-ban kapott állami elismerést.
Napjainkban csak alig 600 hektáron termesztik, ám népszerűsége egyre nő, amiben oroszlánrésze van a jelenlegi ízlésnek, ami a könnyedebb, illatos-zamatos és harmonikus boroknak kedvez. Másfelől jó termesztési tulajdonságai, megbízható termőképessége is ráirányítják a figyelmet. A zenit nagy, sötétzöld, hólyagos levelű, laza lombozatú, erős növekedésű fajta közepesen nagy fürtökkel, abban zöldes-fehér színű, feketén pontozott, vastag héjú bogyókkal. Kifejezetten fagyérzékeny, így a termőhely megválasztása kulcsfontosságú a termesztésében.
Szeptember első felében érik, zöldmunka iránti igénye közepes. Jelenlegi fő termőhelyei Eger és a Mátra alja, valamint a Balaton-felvidéken Balatonfüred–Csopak térsége. Különösen jó bort ad az ásványi anyagokban gazdag, vulkáni talajokon. Az ilyen termőhelyeken – kis termésmennyiség mellett – gyümölcsös, ásványos, illatban és zamatban gazdag, savaiban harmonikus bor erjeszthető belőle. Igazi értékei többéves érlelés után bontakoznak ki, miközben finom savai is megőrződnek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu