Keleti király - kultusza több évezredes

Piacok, áruházláncok polcain mostanában rendszeresen megtaláljuk a mangót, amelyről sokan állítják, hogy a világ legfinomabb gyümölcse. Többnyire éretlen vad zöld változatban találkozunk a trópusok kincsével, s ha így akarnánk hasznosítani, legjobb, ha savanyítjuk, mint az uborkát. (De minek ahhoz a drága mangót megvenni?)

Zöld FöldValló László2018. 02. 08. csütörtök2018. 02. 08.

Kép: A Palestinian man picks Mango at his field during the harvest season in the center of Gaza strip, on August 22, 2017.(Photo by Momen Faiz/NurPhoto), Fotó: Momen Faiz

Mango harvest season in Gaza
A Palestinian man picks Mango at his field during the harvest season in the center of Gaza strip, on August 22, 2017.(Photo by Momen Faiz/NurPhoto)
Fotó: Momen Faiz

Mint minden gyümölcs, a mangó is teljesen érett állapotban jut el ízének és beltartalmának csúcsára, ezért szobahőmérsékleten érlelni kell. Ez napokig, akár hetekig is eltarthat, de várjuk ki, amíg a gyümölcshús sárgává, lédússá, illatossá válik, a terméshéj pedig megtapintva kissé benyomódik. De türelemjáték az is, amíg a gyümölcshúst elkülönítjük a nagy, kagylószerű magtól. Ha mindezeken túljutunk, végre élvezhetjük a csodálatos ízű gyümölcsöt, ami A-, B-, C- és E-vitaminban, élelmi rostokban gazdag, de bőven tartalmaz káliumot, magnéziumot, kalciumot és vasat is. Jó hasznosítása, ha krémmé pépesítve süteményekhez, tortához, tejberizshez adjuk, de fagylaltot vagy bólét is ízesíthetünk vele. Készíthetünk belőle különleges, pikáns salátát, amihez vegyünk két érett mangót, öt diót apróra vágva, egy közepes fej vöröshagymát, két evőkanál olívaolajat, egy evőkanál borecetet, egy kis cukrot ízlés szerint. Az olajat elkeverjük a borecettel, kevéske sóval és a cukorral, a többi hozzávalót egy másik edényben fölszeleteljük és összekeverjük.

Ezt követően az olajos keveréket elegyítjük a mangóshagymás keverékkel, s egy órát hagyjuk állni tálalás előtt.

A mangó India nagy becsben tartott gyümölcse, kultusza több évezredes. Napjainkban változatlanul a szerelem jelképe az indiaiak között, sokak szerint fogyasztása hat a gyermekáldásra is. Fája a halotti máglyák kitüntetett tüzelőanyaga. Angol utazók hozták Európába az 1700-as években, és nevezték el – alighanem méltán – a keleti gyümölcsök királyának.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek