A hódító és a szerény

Egymással közeli rokonságban álló két galambfélét mutatunk be olvasóinknak: a balkáni gerlét és a vadgerlét. Jól ismert szürke galambunk az 1900-as évek elején Törökországból érkezett a Balkánra, s nem kellett száz év, hogy meghódítsa szinte az egész világot. (Hazánkban 1930-ban jelent meg először.)

Zöld FöldValló László2018. 09. 03. hétfő2018. 09. 03.

Kép: Eurasian Collared Dove (Streptopelia decaocto), Denia, Alicante (Spain). Biosphoto / Óscar Díez Martínez, Fotó: Óscar Díez Martínez

Eurasian Collared Dove (Streptopelia decaocto), Denia, Alicante (Spain)
Eurasian Collared Dove (Streptopelia decaocto), Denia, Alicante (Spain). Biosphoto / Óscar Díez Martínez
Fotó: Óscar Díez Martínez

Napjainkban Kína, Japán és az Egyesült Államok városaiban éppen úgy ott turbékol, mint például a Bahama-szigeteken. A balkáni gerle gyors és nagyarányú térnyerésének egyik titka rendkívüli alkalmazkodóképessége, ami lehetővé tette, hogy az ember által lakott környezetben is feltalálja magát. Ugyanakkor évente többször költ, nemritkán még télen is, a fészekalja rendszerint két tojásból áll. A fészek galambmódra épül, hevenyészve, néhány gallyacskából. Az építésben a hím is részt vesz, de a pallér a tojó. Az anyamadár nem a csőrében hozott táplálékkal, hanem úgynevezett begytejjel (túrószerű zsír- és fehérjedús folyadékkal), később a begyében előemésztett magvakkal táplálja kicsinyeit, ezeket öklendezi a fiókák szájába. A fiatal madarak csaknem négy hét múltán már röpülnek. Leginkább gabona- és gyommagvakkal táplálkozik, olykor rovarokkal, és néha a gyümölcsbe is belekóstol. A balkáni gerle nem költözik, télen kisebb-nagyobb csapatokba verődve keresi táplálékát, de mindig a fészekhelye környezetében marad. Nem védett, az örvös galambbal együtt augusztus 15. és január 31. között vadászható.

A vadgerle kevésbé közismert madarunk. Korábban gyakori volt a lakott településeken is, de a balkáni gerle kiszorította a határba, ahol főként a ligetes erdők, út menti bokrosok, akácosok és az alföldi ezüstfüzesek lakója. A balkáni gerlénél kisebb, de öltözete színesebb: melle enyhén borvörös, szárnyfedő tollai feketék, széles, rozsdavörös szegéllyel. Másképp turbékol, mint a balkáni rokon, búgása kissé rekedtes, kurrogó, és mindig messziről hangzó, lévén, hogy óvatos, bizalmatlan madár. Csak május elejétől szeptember végéig a mi madarunk, a telet Afrikában tölti. Hazai fészkelőállománya legföljebb 150 ezer pár, állománya stabilnak mondható. Nálunk védett, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.

FOTÓ: OSCAR DIEZ MARTINEZ, AFP/BIOSPHOTO, DOMINIQUE GEST, AFP/BIOSPHOTO

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek