Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
BORÁSZNÁL ELKÉL A TÜRELEM – ezt egy egri kiállítás képei is igazolták. A Tóth Ferenc Pincészetben készült fotókon követhettük végig a bor születését. Igazi családi vállalkozás az övék, amely a közelmúltban sikert sikerre halmozott – egri leánykájukkal Magyar Bor Nagydíjat is nyertek.
– Édesapám az életét tette rá, hogy bebizonyítsa: az egri leánykából is lehet szép bort készíteni. Ezt a magyar fajtát sem a szakma, sem a nagyközönség nem ismerte el, szimplán fröccsbornak tartották. Ő azonban látott benne fantáziát, 8 hektárt szánt e fajtának, s az eredmény őt igazolta. A késői szüretelésű egri leánykából készült borunk nagydíjat érdemelt – tudtuk meg Tóth Katalintól, a pincészet ügyvezetőjétől. A Magyar Bor Nagydíj fehérbor kategóriáját a 2016-os Egri Leányka Superiorral nyerték el, az elismerést a borszakírók ítélték oda. Ez is mutatja, hogy a vörösborosnak tartott egri borvidéken lehet kifogástalan minőségű, igényes közönségnek szánt fehéreket készíteni. A helyi borászok közös kezdeményezéséből született egri csillag is azt szolgálja, hogy megmutassák e vidék fehérboros arcát
A régi egri ízvilágot ötvözni a legmodernebb technológiával – ezt tűzték ki célul.
A pincészetet 35 éve alapította az idén 80 éves Tóth Ferenc, igaz, többszöri nekifutásra. Már 1956 után szőlőt telepített, de akkor nem kedveztek a körülmények, fel kellett adnia az álmait. Végül 1983-ban nagy lélegzetvétellel belevágtak: az első telepítéseiket az Áfrika dűlőben, hat hektáron kezdték rajnai rizlinggel, traminivel, hárslevelűvel, majd lerakhatták a mára felvirágoztatott családi szőlészetborászat alapjait. Tóth Ferenc, akit tavaly az egri bikavér ünnepén az Év szőlőtermelőjévé választottak, erősen hisz a kadarka jövőjében is. A „díjesőnek” még nincs vége: tavaly ők kapták a Magyarország Legszebb Szőlőbirtoka címet középbirtok kategóriában. Tóth Katalin, aki az édesapjától vette át a stafétát, különösen értékesnek tartja ezt a díjat, mivel nem csak a külcsínről szól. A szakemberek komoly értékelési rendszer alapján ítélték oda, minősítették a szőlőterületeket, a feldolgozót és a technológiát, beleszámított a borkultúra terjesztése is. Az igényességre törekvést mutatja, hogy nemrég előrukkoltak az első Egri Bikavér Grand Superior borukkal, ez egy 2016-os évjárat a Tornyos dűlőből.
– Hogy milyen borok születnek, az mindig közös gondolkodás eredménye. Nálunk szó szerint a családi asztalnál dőlnek el a dolgok – mesélte Tóth Katalin, aki le sem tagadhatná, hogy szüretkor született. Számára mégis az a legizgalmasabb időszak, amikor a bor már a hordóba kerül, és folyamatosan kóstolják, hogy kiderüljön, olyan lesz-e, mint amilyennek elképzelték. A borban mindig ott a titok, a meglepetés. Korsós Viktor fotóriporter erre a titokra volt kíváncsi, ezért éveken át visszajárt Tóth Feri bácsi ültetvényeire, pincéjébe, hogy megörökítse: hogyan jutnak el az ültetvény telepítésétől addig, mígnem a palackba kerül a hegy leve.
FOTÓK: KORSÓS VIKTOR
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu