Nem tudta megszerezni első győzelmét a Győr a női kosár Euroligában, kikapott a DVTK is
nemzetisport.hu
Az idén is lehet szavazni a következő, azaz a 2021-es év madarára.
A Magyar Madártani Egyesület (MME) végső listájára ezúttal három olyan madárfaj – a cigánycsuk, a kis őrgébics és a sordély – került fel, amelyek a mezőgazdasági művelés alá vont területekhez kötődnek, ezáltal jelenlétük és egyedszámuk jelzéssel szolgál az ott folyó munkálatok természetre gyakorolt hatásáról.
Az MME 1979-ben indította el az „Év madara” programját, amelynek célja a természetvédelmi problémáktól érintett fajok vagy madárcsoportok bemutatása. A szervezet tisztában van azzal, hogy az ajánlott fajoknál valószínűleg mindenki tudna a szívének kedvesebbet jelölni, mindazonáltal a döntés több szakterület képviselőit tömörítő munkacsoporti egyeztetéseket követően születik meg.
A cigánycsuk (Saxicola rubicola) Magyarországon gyakori madárfaj, amely sík- és dombvidékeken, fákkal, cserjékkel tarkított nyílt élőhelyeken, mezőgazdasági területeken, parlagokon, csatornapartokon, gyümölcsösökben fordul elő. Évente kétszer költ. A fészek helyét kis kaparással a tojó alakítja ki a talajon, a sűrű növényzet takarásában. A fiókákat mindkét szülő eteti. Vonuló, a telet a Mediterráneumban és Észak-Afrikában tölti, de egyes példányok áttelelhetnek. Telelőhelyéről igen korán, legtöbbször már március elején visszatérnek az első példányai.
A kis őrgébics (Lanius minor) leginkább a síkvidéki, bokrokkal tarkított területeket részesíti előnyben, elsősorban a Duna–Tisza közén és a Tiszántúlon, míg a Dunántúlon kevéssé fordul elő. Rovarokkal, kisebb részben apró rágcsálókkal táplálkozik. Egyik legkésőbb érkező és leghamarabb elvonuló madarunk, a telet Afrika déli részén tölti.
A sordély (Emberiza calandra) kifejezetten kötődik az agrárkörnyezethez: kedveli a mozaikos, kisparcellás, extenzív mezőgazdálkodással kialakult területeket. A száraz vagy időszakosan vizes élőhelyeken telepszik meg, a mocsarakat, ártereket kerüli. Elsősorban az alföldi nyílt területek madara, de kisebb sűrűségben dombvidékeken is előfordul. Állandó madarunk, télen nagyobb csapatokba is verődhet.
nemzetisport.hu
borsonline.hu
origo.hu
hirtv.hu
heol.hu
origo.hu
mindmegette.hu
origo.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu