Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hajdan Pannóniát Jupiter villámokat szorító sasmadara uralta, Róma dunai tartománya is büszkén viselte az égi jelenségek isteni szimbólumát.
Kép: Bajsa, 2012. Szeptember 27. Bajsa melletti meterológiai radarállomás. Szerbia több mint 45 éve fejleszti állami támogatásból, 70 százalékot meghaladó hatékonysággal működő, az egész ország légterét lefedő jégkárelhárító rakétarendszerét. A módszer lényege, hogy rakéta segítségével a jégképződésre hajlamos felhőrétegekbe ezüst-jodidot juttatnak. Ennek következtében az óriási jégszemek helyett több apró jégkristály képződik, és záporesőként, esetleg jégdaraként érkeznek a földre. Magyarország jelenleg nem rendelkezik hatékony és kiterjedt jégelhárítási rendszerrel továbbá a határszakasz feletti légtérvédelm miatt a Vajdaságban közel 100 ezer hektáros terület marad ki a védettségből. Ezért a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat a Szerb Köztársaság Belügyminisztériuma Katasztrófavédelmi Szektorával és a Vajdasági Magyar Gazdák Szövetségével partnerségben együttműködve hatástanulmányt készítenek az érintett területek jégesővédelmének kialakítására. A tervek szerint optimális esetben 260 darab kilövő állomás létesítésére lenne szükség, amellyel Magyarországon 1300 hektár, Szerbiában pedig 100 hektár válna védetté. A projekt becsült költsége 1,5-2 milliárd forint. Az első ezüst-jodidot tartalmazó rakétát előreláthatóan 2015-ben lőhetik fel Magyarországon. Fotó: Ujvári Sándor
De mi, kései utódok is megvalljuk a szeszélyes elemek jelentőségét: „Az időjárási események jelentik az emberiség életében az állandóságot. Bármi történik is a helyi vagy földrésznyi politikában, az eső megered, a köd leszáll, s ha éppen úgy tartja kedve Nap-istennek, ránk ragyog.”
E sorokat Bertha Bulcsu (1935–1997), háromszoros József Attila-díjas író vetette papírra. Ezt a szilárd folytonosságot képviseli az Országos Meteorológiai Szolgálat is. Az OMSZ neve másfél évszázada egyet jelent a hitelességgel és a kiszámíthatósággal.
Ehhez azonban biztos háttér szükségeltetik. Az Orbán-kormány támogatásával 2010 óta jelentős intézményi fejlesztések történtek. Korunkban ugyanis megbízható adatokból származó, pontos előrejelzésekre és hosszú távú éghajlati modellekre kell támaszkodnunk. Az élet minden területén.
Ezért a nemzeti kabinet az elmúlt tíz esztendőben befejezte hazánk kistérségi időjárási veszélyjelző rendszerének kiépítését, a gazdákat segítő mezőgazdasági kockázatkezelési szisztéma kialakítását, a radarhálózat felújítását és bővítését, a polgári repülőterek meteorológiai állomásainak korszerűsítését, a villámlokalizációs képesség növelését.
Ezenfelül egy nagy teljesítményű szuperszámítógéppel is gyarapodott az OMSZ, így Közép-Európában is egyedülálló pontossággal, számszerű időjárás-előrejelzések készülnek. A komputeren nem csupán a regionális, nagy felbontású időjárási előrejelző modellek futnak, hanem lehetőséget nyújt az éghajlatváltozás hatásainak elemzésére, valamint az Országos Jégkármérséklő Rendszer meteorológiai kiszolgálásához nélkülözhetetlen feladatok végrehajtására is. Hasznos masina.
2020 nyarára a rádiószondázás is újabb mérföldkőhöz érkezett. Eddig 104 ezer alkalommal küldtek emberi segítséggel rádiószondát a légkörbe. Mostantól azonban egyetlen összetett berendezéssel, automatikusan el lehet indítani a magasabb légrétegek megfigyelését szolgáló szerkezetet. Ezzel lezárult a 150 éves Országos Meteorológiai Szolgálat távvezérlési egységének teljes megújulása.
Az országban két helyen, Budapesten és Szegeden telepítettek – összesen 170 millió forint értékben – ilyen berendezéseket. Mindezt az OMSZ sikeres gazdálkodásának köszönhetően, önerőből valósította meg. Ez az új mechanizmus az elkövetkező évtizedekben a társadalom egészének érdekeit szolgáló, megbízható adatokat állít elő.
Támpontot ad a földeken dolgozók munkavégzéséhez, a légi közlekedés zavartalanságához, s hozzájárul mindennemű munkakörülmény tervezhetőségéhez. A szabadidő eltöltéséhez is elengedhetetlen információkat nyújt – hiszen nem mindegy, milyen időben indulunk megnézni a Csárdáskirálynő szabadtéri operett-előadását. Nehogy már útközben dúdolnunk kelljen: „Hajmási Péter, Hajmási Pál, / A barométer esőre áll.”
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu