Már készülnek a télre a mókusok

Az ősz különösen tevékennyé teszi e pehelysúlyú (negyedkilónyi) kis rágcsálót: szorgalmasan gyűjtöget a téli zord napokra.

Zöld FöldValló László2020. 10. 01. csütörtök2020. 10. 01.
Már készülnek a télre a mókusok

Mókust látni mindenkor üdítő élmény, de ha a ritkuló lombú erdőben fedezzük fel, tovább élvezhetjük a lombkoronák akrobatájának mutatványait. Mert az ősz különösen tevékennyé teszi e pehelysúlyú (negyedkilónyi) kis rágcsálót: szorgalmasan gyűjtöget a téli zord napokra.

A diót, mogyorót, tölgy- és bükkmakkot több rejtekhelyen (földbe ásva, odvakban, fák repedéseiben) halmozza fel, amelyek legtöbbjéről megfeledkezik, így a széthurcolt termésekkel az erdőállományt gyarapítja.

Ezért az erdészek is becsben tartják, meg azért is, mert kiderült, hogy a mókustól távol áll a madárfészkek fosztogatása (amint azt korábban gondolták róla).

Az európai vörös mókus hazánk északkeleti részében és a Dunántúlon gyakori, a Duna-Tisza közéről hiányzik, a Tiszántúlon ritka. Jelen van az erdőközeli településrészeken, a kertekben, a nagyobb városi parkokban is.

A fő élőhelyei azonban a több fafajból álló elegyes erdők: a fák koronájában tölti napjait és ott is fészkel. Fészkét olykor gallyakból rakja a fák magasában, máskor a faodút választja családi otthonnak, amit kéregdarabokkal, levelekkel, mohával bélel. (Mókusodú a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület boltjában kapható.)

A párzási idő decembertől júliusig tart: a mókus legény nem sokat romantikázik, addig üldözi a szíve választottját, amíg el nem éri a célját. A nász eredményeként 4-5 utód jön a világra, de nem mindegyikük éri meg a felnőttkort. Táplálékuk a magvakon túl gombákból, rovarokból, fakéregből áll. Valódi téli álmot nem alszanak, de keveset mozognak és nagyokat szundítanak.

A mókus védett (természetvédelmi értéke 25 ezer forint) népessége nem veszélyeztetett.

Szürke versenytárs

Tíz éve még a hazai vörösmókus-állományt komolyan fenyegette az amerikai szürke mókus, ami nagyobb testű, erőszakosabb, szemtelenebb, ráadásul vírusterjesztő is (mely kórság a mi mókusunkra szintén átragadhat). Betelepítés révén már Nyugat-Európában is jelen van, az Alpok azonban mindeddig – természetes akadályként – sikeresen meghiúsította a magyarországi megtelepedését.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek