Ilyen állapotban van súlyos balesete után Horváth Éva
origo.hu
Minden kezdet nehéz. Közhely. A magyar természetvédelem ügyére azonban különösen igaz.
Kép: Grand Prismatic Spring Yellowstone national park, Fotó: Shutterstock
Az amerikai kongresszus 1872. március 1-jén szavazta meg a Yellowstone Nemzeti Park felállításáról szóló javaslatot. Új műfajt teremtett a természet s annak gyermeke, az ember viszonyában. Földrészünkön még 37 évet várat magára, amikorra Skandináviában felcsendül a himnusz, s itthon is fél évszázad múlva indul munkába az első ranger a Kis-Balatonnál. A kócsagőr, aki ugyanabban az évben született, amikor a világ első nemzeti parkja az USA-ban.
Szikla Gábor a Kis-Balatonon 1886-ban még száz párra becsülte a kócsagok számát. Ez volt a téma első tudományos ismertetése. Aztán egy évtizeddel később már csak hét madárpár telepedett meg az avas nádas ölén. Ekkor állott munkába Gulyás József Kis-Balaton-őr, vagy más néven: kócsagőr.
Hosszú út vezetett a gyakorlati természetvédelem csónakjának útra bocsátásáig. Ugorjunk is vissza a XIX. század végére!
„Nem tudom biztosan, 1886-ban vagy 1887-ben boldogult Serák Károly barátommal, az Állatkert akkori igazgatójával lementünk Vörsre kócsagvadászatra, kócsaggyűjtésre” – emlékezett vissza majd negyven esztendővel később dr. Madarász Gyula (1858–1931).
A neves ornitológus, természettudós és festőművész napokig bújta társával, a budapesti állatkert igazgatójával az akkor még szinte érintetlen nádrengeteget. Egy-egy lövés után százszámra keltek fel a nemes kócsagok, hogy mint nagy fehér felhő, mind magasabbra szállva eltűnjenek. A repülni nem tudó fiatalokból rövid idő alatt nagy mennyiségű „csereanyagot” gyűjtött Serák Gyula (1835–1905), hisz – a visszapillantás szerint – akkoriban mi láttuk el fél Európa állatkertjeit kócsagokkal. Ily módon is tovább fogyatkozott a pusztuló állomány.
Ekkoriban a Madarász Gyula–Herman Ottó–Chernel István trió irányította és emelte nemzetközileg jegyzett szintre hazánk madártani kutatásait. Erre az együttműködésre utalt Madarász István a Kócsag című folyóirat első, 1928-as számában: „Pár évvel később, mikor Herman Ottóval ugyancsak a Balaton mellett, Tótszentpálon voltam, ugyancsak gazdag kócsagfészektelepeket figyelhettünk meg.” De e sorok írásakor már keserűen állapította meg: földrészünkön alig találnak maguknak fészkelőhelyet, lassan-lassan fogynak, pusztulnak.
Így történt, hogy az opusz megjelenésének évében már csak 28 kócsag tért vissza a Kis-Balatonhoz.
Madarász István hazánk madarait bemutató művében a „nemes kócsag” földrajzi elterjedését Dél-Európától Közép-Ázsiáig határozta meg, téli előfordulási helyként pedig Afrikát és tévesen Indiát jelölte meg.
Majd imigyen fogalmazott: „Magyarországon igen közönséges madár volt, s hajdanában nagyobb nádasainkban mindenütt előfordult. Most, hogy a kultúra innen úgyszólván teljesen kiszorította, állandó lakóhelyéül egyedül még a Kis-Balaton környékét mondhatjuk. Ezen helyen kívül hébe-korban az ország más részein is mutatkozik, de csak vonulása alkalmával. Korán tavaszkor, néha már márczius elején érkezik. Őszi vonulásáról nincsenek pontos följegyzéseink.”
origo.hu
astronet.hu
life.hu
hirtv.hu
bama.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
magyarnemzet.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
origo.hu