Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nagyállattartó kulturális örökségünk ikonikus otthona azóta is tovább végzi a természetvédelmi célú területkezelést a Hortobágyi Nemzeti Park birtokain.
„Az Országgyűlés idén áprilisban nemzeti kinccsé nyilvánította a régi magyar háziállatokat a lófajtáktól a vadászkutyákig. Ennek köszönhetően kiemelt fontosságú nemzeti üggyé vált a génbanki állatállománynak a megőrzése” – írta a Szabad Föld 2004. május 21-i száma. A Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. ekkortájt ünnepelte fennállásának tizedik évfordulóját.
Azóta újabb 17 év telt el a pusztán. Nagyállattartó kulturális örökségünk ikonikus otthona azóta is tovább végzi a természetvédelmi célú területkezelést a Hortobágyi Nemzeti Park birtokain. Feladatát védett és veszélyeztetett őshonos állatfajok legeltetéses állattartásával látja el. Ezáltal biztosítja az értékes genetikai állomány megőrzését is. Ilyen a magyar szürke szarvasmarha, mely a XX. század ötvenes éveinek elejére félszáz darabra fogyatkozott. Manapság már sokat őriznek a gulyások.
A génmegőrző társaság a legnagyobb tenyésztőnek tekinthető Magyarországon. Anyatehén- és üszőállománya együttesen 1197 egyed, ehhez 56 saját nevelésű tenyészbika tartozik. A tenyészállatok mellett egy csaknem 150 egyedből álló tinógulyát is tart a génmegőrző szervezet, a húsukból készült finomságokat a nonprofit kft. által üzemeltetett Hortobágyi csárda vendégeinek szolgálják fel.
Emellett jelentős házibivaly-állománnyal is bír. Létszáma 500 egyed körüli, az állatok elsődleges szerepe a gyepterületek természetvédelmi kezelése. A hortobágyi rackajuh tekintetében is a legnagyobb hazai tenyésztőnek tekinthető a társaság 904 egyedből álló anyajuh- és 29 tenyészkosállományával.
Az éves szaporulattal együtt a rackaállomány száma 1159. Napjaink tendenciája, hogy a racka tartásának anyagi haszna mellett (gyapjú-, szaporulat-, tej-, húsértékesítés) egyre inkább felértékelődnek a nem kézzel fogható hozadékai. Ennek tekinthető a természetes élőközeg fenntartása a legeltető állattartáson keresztül, a sokrétű pásztorkultúra életben tartása, illetve a magyar rackajuh mint védett nemzeti kincs génmegőrzése.
Három esztendeje pedig, 2018-tól a juhtenyésztési tevékenység kiegészült a magyar merinó juh mint veszélyeztetett őshonos fajta tenyésztésével. Ezáltal az ágazat jóval eredményesebbé vált.
E táj szülötte, Veres Péter (1897–1970) népi író így fogalmazott: „A föld hallgatag, a növények »sírását« is csak a nagyon »jó fülű« ember hallja meg.” Ezt a filozófiát vallja Medgyesi Gergely Árpád, a Hortobágyi Nonprofit Kft. ügyvezetője. Ennek a jegyében működik az általa vezetett állami cég, mely mintegy 7000 hektár legelőt hasznosít. S 600 hektár szántón állítja elő – legeltetési időszakon kívül – az állatok takarmányszükségletét.
Elmondása szerint a területek teljes egészében biominősítettek, és ennek fenntartásáért az ökológiai gazdálkodás irányelvei szerint szerveződik a növénytermesztés.
A gazdaság erő- és munkagépeinek fejlesztésével az idei évben a szarvasmarha-ágazat számára teljes egészében biztosítani tudja a kiváló minőségű téli takarmányt. Hogy rendben forogjon tovább a napkerék, hónapról hónapra, évszakról évszakra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu