Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
„Mi a Balaton? Víz, csupa víz, széles, csillogó, lebegő víz, hatalmas víz, mindenütt víz, egészen a világ végéig, s egészen a mélység fenekéig. A szagát is érezték: hűvös, lágy szagát. A tikkadt nyár megfürdette szemüket a Balatonban.” Kodolányi János (1899–1969) írói világa ez. Benne: a magyar tenger hullámverése.
A tó nyári erényeit sokan élvezték hajdan és mostanság is. Ám ha kiszívta erőnket a parton a nap, vegyük célba a táj megnéznivalóit. Vár ránk a Balaton-felvidéki Nemzeti Park. Bökjünk rá a térség ökoturisztikai térképének néhány pontjára.
Kezdjük kirándulásunkat a Tapolcai-tavasbarlang Látogatóközponttal. Fogadóépületében izgalmas kiállítás mutatja be a karsztvidékeket. mely barlangjaink rejtelmes mélyébe vezet. Ősföldrajzi festményeken elevenedik meg a letűnt korok élővilága. Fénykép és film ragad magával a föld alá. Oda, ahol a konok karsztvíz pazar alakzatba formálja a lágy mészkövet. Eljutunk az időtenger alkotta cseppkövektől a tapolcai barlangok kristályvilágába.
Utunk második állomása Bakonybél központjában található. Itt a Bakonyi Erdők Háza postázza a természet zöld leveleit. A zirci apátság egykori magtárában természetvédelmi és erdészeti gyűjtemény őrzi a magyar vadon kincseit. Láthatjuk a hegység földtörténeti múltját, főbb kőzeteit, ásványait, érdekes földtani jelenségeit. Megtudhatjuk, egykor milyen eszköztárral vették számba a természet értékeit. Az erdész, vadász és faműves mesterségek tevékenységébe kapunk bepillantást.
Ekkoriban ugyanis hazánkban még nem létezett intézményesült állami természetvédelem, mint manapság. Az erdőgondnoki szobának berendezett kiállítósarok a XX. század eleji mérnöki pontosságnak, fegyelmezettségnek és szaktudásnak állít emléket. Annak a múltnak, melynek mai letéteményesei a nemzeti parkok. Azóta, mióta a nemzetközi szintű fejlődés révén itthon is önállóvá vált a természetőrzés hivatása.
Harmadik stációnk a Levendula Ház Látogatóközpont. A tárlat a Tihanyi-félszigeten kalauzolja el az érdeklődőt: az egykorvolt vulkánok vöröslő világába és a jámbor jelenbe. A helyiek és a természet közös sorsába. Oda, ahol virágzik a vidék és az ott lakók együttélésének kultúrája: a levendulatermesztés. Interaktív kiállítás, ajándékbolt, kávézó, kézműves foglalkoztató, élménykert fogadja az erre járót a Belső-tó partján. Azon a vízbe nyúló földnyelven, ahol a történelem összesűrűsödött pillanatait visszhangozza a táj. Itt húzza a harangot Isten középkori szolgája, tovább zeng Csokonai Vitéz Mihály echója, és erre zúgnak a nyugati hatalmak terrorbombázói.
Kodolányi János írta nemzeti megmaradásunk kapcsán: „Nekünk, magyaroknak is megvan minden okunk, hogy örök tulajdonságainkat kutassuk.” Igaza volt a hosszú ideig Balatonakarattyán alkotó művésznek. Márpedig népi sajátosságainkat a természeti környezet is befolyásolta, és arra ma is hatással van. Ha megismerjük, azonosságtudatunk zöld elemeire bukkanunk balatoni bandukolásaink közben.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu