Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sorsba fészkelt pillanat. Képek első természetőrünkről, a rőt bajszú Gulyás Józsefről (1872–1954). A fotókat Rácz András, a temészetvédelemért felelős államtitkár mutatta be a nyilvánosságnak. Néhány újabb, sosem látott kordokumentum, melyeket a neves ornitológus, Vönöczky Schenk Jakab (1876–1945) készített. Ő korának aggódó tudósa volt: drámai beszámolókat tett közzé a kis-balatoni kócsagtelepek pusztulásáról. Ennek hatására közadakozás kerekedett, és a közadakozásból befolyt pénzen állították szolgálatba a vörsi illetőségű Gulyás József kócsagőrt.
Az első fotóról egyszerű gúnyában néz ránk. A második képen egy jellegzetes, nádtetős, balaton-felvidéki ház előtt áll: Vönöczky Schenk Jakab balatonrendesi nyaralójánál. Az államtitkár szerint ez arról ad tanúbizonyságot, hogy a korabeli madarász meghálálta a vörsi vendégszeretetet, és ő is vendégül látta a saját otthonában Gulyás Józsefet. A kócsagőr szokatlanul ünnepi öltözete legalábbis ezt látszik alátámasztani. Tehát nemcsak szakmai, hanem emberi kapcsolat is volt köztük. A harmadik képen Gulyás József elismerően szemléli utódait, hiszen nemcsak mi vagyunk büszkék rá, hanem ő is miránk. Amikor ugyanis munkába állt, a Kis-Balatonon mindössze négy pár nagykócsag fészkelt, de egy sem nevelt fiókát. Ez a szám ma hazánkban négyezer-egyszáz, illetve négyezer-kettőszáz pár.
A madárgyűrűzést Vönöczky Schenk Jakab javaslatára 1908-ban vezették be itthon. A világon harmadikként: Dánia és Németország után. Kedvenc kutatási munkaterülete a Kis-Balaton volt. Amiről így írt 1931-es A madarak világának tanulmányozása című könyvében: „Magyarországon eddig a szó szoros értelmében vett madármenhely még nincsen. Vannak egyes területek itt is, elsősorban vízimadarak fészkelőterületei, ahol államilag fizetett őrök vannak alkalmazva (…).”
Természetőrzésünk kezdeteinél még nem létezett sem kutatóház, sem látogatóközpont Fenékpusztán. A honi és külföldi szakemberek Gulyás József otthonában szálltak meg. Somogy és Zala vármegye határán, a magyar tenger északnyugati szegletében. A terepi munkákon kívüli teendőiket is itt végezték. Humphrey Adam Gilbert (1886–1960) – Arthur Brook (1886–1957) brit szerzőpáros Watchings and Wanderings Among World című, 1931-es, csak angolul hozzáférhető kötetében Vönöczky-Schenk Jakabról és a kócsagőrről is megemlékezett. Hajnali öt órakor reggeliztek, utána indultak Vörsről a lápra. E műből az is kiderül, hogy filmet forgattak a mocsárban a ködös Albionból érkezett vendégek. S lám: Secrets of Nature – A Spoon In his Mouth címmel meg is találtam a világhálón az 1930-as opuszt. A mozgóképen pedig Gulyás Józsefet és fiát. A most előkerült fotók mellé egy újabb, mozgóképes felfedezést is csatolhatunk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu