Zaluzsnij bejelentette: elkezdődött a harmadik világháború
mandiner.hu
A „Matula és Tutajos Díj”-at idén Szabados Anna biológushallgató érdemelte ki.
Szilágyi Gábor levelét megírta. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság akkori vezetője össze is hajolt a 30Y zenekarral, s megszületett az Ifjú Kócsagőr Program ötlete. A program névadója az első magyar ranger, Gulyás József (1872–1954) volt. Mindez Badacsonytördemicen történt, a Bende Zsolt vezette Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság területén. Ilyen a hely szelleme, mondhatjuk, hiszen hozzá tartozik a Kis-Balaton, természetőrzésünk bölcsője. A zöld utánpótlás idei, immár tizenegyedik alkalommal megrendezett döntőjének is ez a vidék adott otthont 2024-ben. A rendezvény keretében Rácz András szakállamtitkár és Erdős Sarolta nemzeti parki tájegységvezető megkoszorúzta a kócsagőr vörsi sírját.
Sok víz lefolyt azóta a Zalán, mióta első természetvédelmi őrünk 1922-ben csónakba szállt itt, ahol most élménydús megmérettetés várt a résztvevőkre. Több állomáson kellett bizonyítani tudásukat és rátermettségüket, hiszen a program célja, hogy a 18−24 éves korosztály betekintést kapjon a szakmába, valamint bemutassa és népszerűsítse a gyakorlati természetvédelmet. Bepillantást nyerhettek a helyiek száz évvel ezelőtti életmódjába: Deák Tamás polgármester a Vörsi Tájházba kalauzolta vendégeit. Beszélt a falu halászhagyományairól, megemlítve, hogy Gulyás József is a halászmesterséget cserélte fel a kócsagőrséggel.
A zárórendezvénynek, a „Matula és Tutajos Díj” átadásának a Kis-Balaton Látogatóközpont adott otthont. Szabados Anna, a Debreceni Egyetem 3. éves biológushallgatója lett az idei év legjobbja. Dukát Zsófia, az Agrárminisztérium főosztályvezetője értékeléséből megtudhattuk: hidrobiológia mesterszakon szeretné folytatni a tanulmányait. De érdekli a rovartan, és tíz éve lelkes madarász a Hortobágyon. Bízunk benne, hogy teljesül a vágya, és a természetvédelemben fog dolgozni hosszabb távon is – fogalmazott a tárca képviselője. Zsófia mentora, Szilágyi Attila elárulta, hogy nem csak e program kapcsán, de a balmazújvárosi Hortobágy Természetvédelmi Egyesületben is együtt munkálkodnak. A nyertes páros ötnapos tanulmányúton vehet részt az angliai Lake District Nemzeti Parkban.
Sárközy Zoltán, azaz „papa” a 30Y együttes különdíját Ladnyik Zsoltnak adta át, mert szerintük ő volt a legempatikusabb, megmutatva a természetvédelmi őrök megértő emberi oldalát. Erre pedig azért volt szükség, mert egy „urnás temetés” résztvevőinek hatósági ellenőrzése volt a feladata a mocsárban.
Tengerdi Győző helytörténeti művét lapozgatom a rendezvény egyik helyszínén, a Balatonkeresztúron épült hajdani Festetics-lakban. A szerző művében Németh László írót (1901–1975) idézte: „Vigyázzunk, a Balaton horpadása nemcsak tájhaza, nemcsak azoknak világa, kik a partot lakják – az egész nemzet öröme, melyből, mint egy nagy hosszú tálból egyre többen és többen merítenek.” Tegyék úgy, hogy természeti értékeink ne menjenek veszendőbe!
mandiner.hu
borsonline.hu
life.hu
mandiner.hu
sonline.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
nemzetisport.hu
nemzetisport.hu
origo.hu