Kép: Zöld pompájában és szárazságban is lenyűgöző látványt nyújt az ősláp, Fotó: Kállai Márton, Forrás: Szabad Föld
A Bátorligeti Ősláp nemzetközileg ismert természeti kincs, s az immár hagyománnyá váló Természetvédelmi Őrök Országos Szakmai Találkozójának 2025-ös helyszíne. Idén a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság szervezésében gyűlt egybe a zöld egyenruhás testület. Célja, mint mindig, a szakmai továbbképzés és a tapasztalatcsere volt. A kétnapos nyári rendezvény alkalmat teremtett az időszerű kérdések megvitatására és arra, hogy példaadó elődeikről megemlékezzenek. Kopjafát avattak „az első bátorligeti nyírlápőrök emlékére”. Valamint ez alkalomra jelent meg a nyírlápőrségről szóló új könyv, az Agrárminisztérium és a Püski Kiadó közös kötete.
A seregszemle első helyszínének a bátorligeti természetvédelmi bemutatóhely adott otthont. A szépen felújított egykori iskolaépület látványos kiállítással büszkélkedhet. Itt mutatták be az Ősláp a határon című, Bátorliget és az első nyírlápőrök alcímet viselő művet. A munkát a három társszerző ismertette: Lesku Balázs, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa, szakmai tanácsadó, a könyv szakmai szerkesztője, e sorok írója és Balogh Géza újságíró, a Szabad Föld Prima-díjas riportere. Ahogy Medgyesi Gergely Árpád fogalmazott erről az opusz előszavában: „Lesku Balázs munkája adja a kötet tudományos megalapozását. A szakirodalmi apparátussal bíró írás már szakmai előképzettséget is feltételez, de éppen ebben rejlik az értéke. (…) Vass Krisztián esszétanulmánya műfajában és témájában már oldottabb, s elsőként helyezi sajtótörténeti kontextusba az Őslápról fellelhető dokumentumokat. (…) Balogh Géza írása irodalmi olvasmány. Ízes, bő mesélőkedvű szöveg, mely a népi írók hagyományait idézve kelti életre a múltat. Az általa közölt, eddig publikálatlan levelek személyessé és élményszerűvé teszik a hajdani nyírlápőrök életét.”
A megjelentek Rácz András szakállamtitkár jelenlétében kopjafát avattak hazánk második természetvédelmi őre, Tatár Ignác és az őt követők emlékére. Az Agrárminisztérium képviselője felidézte érdemeiket, a mércét: e múltban rejlő jövendőt, a nemzeti parkok mai jelentőségét. A kötet írói is színpadra álltak, a nemzeti park első embere faggatta őket a közös munkáról.
Aztán az ősláphoz vezetett az út. Szikkadt víztelenség várta a túrázókat. S ugyan az életadó elem bujdokolt, a babérfűz mélyzöldje derűsen csillogott a verőfényben. Hiszen az elevenszülő gyík hazája szomjasan is lenyűgöző látvány. A kanyargó ösvényen árnyékadó ligetei közt haladhattunk, hiszen az ősláp foltjai fákban gazdag területek közé ékelődnek. A zergeboglár ugyan most nem bontotta sárga virágait, de így is bővelkedett szépségben e birtok. Egészen a kutatóház hűséig, ahol véget ért a kaland, amely a példaadó nyírlápőrök nyomába eredt.