Kép: A gyepekhez gazdag növény- és állatvilág tartozik
A vármegye csücskébe tartunk. Első állomásunk a határ menti Letenye, ami nyári bájait mutatja. Egy új beruházás nyitórendezvényén Balczó Bertalan arról beszél, hogy lehet mélyebb Zala zöldjének árnyalata, hiszen ez az állami természetvédelem legfőbb hivatása. Ahogy a természetvédelemért felelős helyettes államtitkár fogalmazott: Magyarország területének egyharmada fennmaradt természetközeli állapotban, ami ritka aránynak és egyedülálló kincsnek számít.
A világon 759 bioszféra-rezervátum található, amelyből ötoldalú, határon átnyúló csak egy fordul elő. Itt, az Ötoldalú Mura–Dráva–Duna Bioszféra-rezervátumban új program indul. A projekt egyik fő célja a Mura folyó árterén lévő, leromlott, idegen honos inváziós fajokkal fertőzött gyepek rendbetétele, a területen előforduló jelölő gyepes élőhelyek fenntartása, kiterjedésük növelése. Továbbá a hagyományos külterjes állattartás arányának növelése és a legeltetés eszközrendszerének korszerűsítése, a területen előforduló, gyepekhez kötődő védett növény- és állatfajok állományának megőrzése.
Haladjunk a déli folyóktól a magyar tenger irányába, északkeletre. Kápolnapuszta népszerű turistalátványosság. A nagytestű állatok, s a közelükben kíváncsian ágaskodó kis ürgék látványa sok látogatót vonz. A kiállítóterek izgalmasan vezetnek körbe a tájban. Kint is, bent is hasznos időtöltés várja az ide térőt. E világot azonban gondozni kell, óvni érdemes – erről beszél Rozner György, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság helyettes direktora az ezt szolgáló új beruházás kápolnapusztai nyitórendezvényén, mely a Zalavári-nagylegelőn a gyepek kiegyensúlyozottabb vízellátottságát biztosítja majd. Ezek időnként víz alá kerülnek, az új projekt révén azonban e felesleges pluszvizek elvezethetővé válnak majd. A tervek szerint a gyepeket továbbra is legeltetnék, kaszálnák, s csak a kora tavaszi időszakban lenne tartósabb vízborítás.
Rácz András szakállamtitkár arról szól, hogy a Zalavári Gazdálkodási Központ korszerűsítése szintén célja a projektnek. A Kis-Balaton térségében a nemzeti park az egyik legnagyobb állattartó. Az állami intézmény vagyonkezelésében lévő gyepeken ugyanis bivalyok legelnek. A program eme természetbarát területkezelés minőségét és mennyiségét egyaránt növelni akarja, elősegítve a hagyományos legeltetés fennmaradását. A zalavári telepen építendő karanténkarám pedig biztosítja az újonnan érkező állatok jövőbeli elhelyezését.
Gazdag élővilággal bíró értékes zöld birtokon tekintünk szét, amit meg kell őrizni, és szükséges gyarapítani – erről győz meg minket a zöld állami szervezet szafarija. Terepszínű terepjárókba ülünk. Őshonos vízibivalyok nyomában poroszkálunk. Fekete folt húzódik a fák között, egyre közeledik. Máris a békésen kérődző állatok között kanyargunk. Némelyik hátán fehér selyemgémek álldogálnak. Nézik az eget, mi pedig a tájat: zöld és aszálysárga most minden. Rekkenő hőség hullámzik a dagonya felszínén. Cseppjeiben megmártózik a fény fehérarany izzással.