Fekete Péter a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója, korábban kultúráért felelős államtitkár, színházi rendező és előadóművész. A Békéscsabán eltöltött nyolc színházigazgatói év alatt létrehozta és beindította a Szarvasi Vízi Színházat, megépítette a Jókai Porondszínházat, létrehozta a Magyar Teátrum Díjat. Ellátta a Vidéki Színházak Szövetségének elnöki tisztét, alapító főszerkesztője volt a Magyar Teátrum színházi havilapnak. 2013-ban Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést, 2014-ben Jászai Mari-díjat kapott.
Kép: Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatója. Fotó: Németh András Péter/Szabad Föld
1. Hogyan érez a születési helyével kapcsolatban?
– Ha nem lenne Békéscsaba és Szarvas az életemben, ahol közel egy évtizedig irányíthattam a színházat, és ahová máig nagy megbecsülés mellett térhetek vissza, akkor a szülőhelyem, Szombathely lenne a kedvenc városom.
2. Ha egy álomutazást nyerne, mit választana úti célul?
– A Holdat.
3. Melyik történelmi korszakban élne szívesen?
– A kilencvenes években, akkor voltam fiatal.
4. Mivel lehet kikergetni a világból?
– Ha méltatlan, hamis vádakkal igyekeznek ellehetetleníteni értékes embereket, ügyeket.
5. Melyik tulajdonságát szereti önmagában?
– Az empátiát.
6. Mit szeret a másik nemben?
– Az erotikát.
7. Bántja-e valami, amit elszalasztott az életében?
– Ez idáig még nem sikerült megépíteni Magyarország új cirkuszépületét. Európa vezető ágazati intézménye megérdemli az új otthont. Bízom abban, hogy hamarosan véget ér a háború, újra dübörögni fog a gazdaság, mint pár éve, és akkor bepótolhatom e nyitott álmomat: megépülhet nemzetünk új cirkuszművészeti központja.
8. Van olyan emléktárgya, ami különösen fontos az ön számára?
– Dédnagymamám pruszlikja, mely a családi gyökerek fontosságára emlékeztet. Életemnek fontos alapot adnak a gyökerek, a múlt, a tradíciók. Az életemet átszövő folyamatos innovációk, az ötletek, az újabbnál újabb projektek biztos kulturális, családi alapok nélkül biztosan megvalósíthatatlanok maradnának.
9. Mi a számítógépén a háttérkép?
– Ifj. Simet László a Duna felett. Tavaly április 15-én, a cirkusz világnapján cirkusztörténelmet írt a Fővárosi Nagycirkusz és a többszörös cirkuszfesztivál-díjas, 63 éves artistaművész: egy 22 milliméter vastagságú, 300 méter hosszúságú drótkötélen, Magyarországon elsőként kelt át a Duna egyik partjáról a másikra, miközben a produkciót sok ezren követték a helyszínen és online. A Duna fölötti átkelés életem egyik legsikeresebb projektje, s egyben jól szimbolizálja életfilozófiámat: összekötni partokat, kultúrákat, generációkat!
10. Milyen idézetet tenne ki a hűtőajtóra, hogy minden reggele ezzel induljon?
– Ha leesik, vedd fel, ha elbotlasz, kelj fel, ha egyedül nem megy, keress társakat, s meglásd, megvalósul a csoda!
11. Milyen jó tanácsot osztana meg velünk, amit a saját tapasztalatai alapján tanult meg?
– Ismétlem önmagam, merthogy ebben szilárdan hiszek: ha leesik, vedd fel, ha elbotlasz, kelj fel, ha egyedül nem megy, keress társakat, s meglásd, megvalósul a csoda!
12. Mivel foglalkozna szívesen, ha más hivatást kellene választania?
– Karmester lennék.
13. Milyen képességet választana, ha egy szuperhős bőrébe bújhatna?
– A repülni tudás képességét.
+1. Ha az állatkertben egyetlen állatot kellene megfigyelnie egy napig, melyiket választaná?
– A fekete párducot figyelném. Méltóságteljes, veszélyes, gyors, félelmetes, bújós, kedves, szép. Ilyen szeretnék lenni én is, és persze fekete, mint én vagyok.