Néha nemet kell mondanunk

Dániel András válaszolt kérdéseinkre.

13+1B. Pintér Dalma2025. 07. 07. hétfő2025. 07. 07.

Kép: 2021.08.27. Dániel András íróval késztült interjú portréfotói. Fotó: Adrián Zoltán / 168.hu, Fotó: Adrián Zoltán

Néha nemet kell mondanunk
2021.08.27. Dániel András íróval késztült interjú portréfotói. Fotó: Adrián Zoltán / 168.hu
Fotó: Adrián Zoltán

1. Hogyan érez szülőhelyével, lakóhelyével kapcsolatban?

– Sokat utazom, és azt tapasztalom, hogy szerte az országban nagyon sokan küzdenek rendkívül súlyos problémákkal, ami miatt szomorúságot és tehetetlenséget érzek. Talán a munkám miatt is, különösen a nehéz körülmények között élő gyerekek jövője miatt aggódom.

2. Mit szeret önmagában?

– Sikerült valamennyit megőriznem a gyerekkori kíváncsiságból, sok irányban érdeklődő vagyok.

3. Kíváncsiságból kivel cserélne életet egy napra?

– Egy matematikussal, amennyiben az eszét kölcsönkapnám erre az időre. Ez a terület tőlem nagyon távol áll, egykor rossz matekos voltam. Ugyanakkor ez a tudományág a számolásnál sokkal több mindent jelent, bizonyos szegmensei már-már a filozófiával, a hittel határosak. Nagyon távoli, de izgalmas témakörök ezek, amiket szívesen megértenék jobban.

4. Mivel lehet kikergetni a világból?

– Képmutatással, gőggel és kivagyisággal.

5. Bántja-e valami, amit elszalasztott az életében?

– Az egyik a zenével kapcsolatos. Óvodás koromban a nagymamám szerette volna, ha megtanulok zongorázni. Hevesen tiltakoztam, ezt a szüleim rám hagyták. Bánom, mert jó lenne, ha ma, amikor találkozom ezzel a hangszerrel, le tudnék ülni mellé, és a magam örömére eljátszani rajta egy darabot.

6. Mit szeret az ellenkező nemben?

– Nem vagyok biztos, hogy amely tulajdonságokat szeretek, azok feltétlenül nemhez kötöttek. A sztereo­tipikus női jegyek: az otthonteremtés, a gondoskodás, az érzékenység olykor férfiakra is jellemző, s akadnak olyan hölgyek, akikre nem.

7. Melyik korban, történelmi korszakban élne szívesen?

– Talán a reneszánszban, amit a mozgalmasság, a szellemi pezsgés jellemzett. Érdekes volna látni, hogy a művek vagy az épületek, amiket a korszak nagy teljesítményei között tartanak számon, milyen körülmények között születtek. Ugyanúgy az ókorra is kíváncsi vagyok, arra, hogyan nézhettek ki testközelről például az athéni hétköznapok.

8. Milyen idézetet tenne ki a hűtőajtóra, hogy minden reggele ezzel induljon?

– Nem szeretem az idézeteket, a könyveimben is csak egyetlen­egyszer használtam.

9. Van-e olyan értékes vagy értéktelen tárgy, ami különösen fontos az ön számára?

– Nem olyan felmenőktől származom, akiktől komplett biedermeier szobaberendezéseket vagy értékes festményeket lehetett örökölni. Ámbár a történelem viharaiban fennmaradt és a jelenig sodródott néhány értéktelen, inkább érzelmileg lényeges apróság: egy váza, egy dobozka. Azok a dolgok, amik a felmenőimre emlékeztetnek, már hiányoznának, ha nem volnának velem. Aztán akadnak olyanok, amik a saját életem során gyűltek körém. Több bizarr vagy extrém tárgy akad köztük, felsorakoztatva őket egymás mellett meglehetősen vicces hatást keltenek.

10. Van-e kedvenc írója?

– Kamaszkoromban találkoztam az irodalommal komolyabban, akkor többek között Esterházy Péter írásai érintettek meg. Időről időre újra olvasom W. G. Sebald német író könyveit, ahogyan Tolnai Ottó művei is fontosak számomra.

11. Milyen jó tanácsot, tanulságot osztana meg velünk, amit a saját kárán, saját tapasztalatai alapján tanult meg?

– Meg kell tanulni nemet mondani. Ebben a túlhajszolt világban talán kevésbé vagyunk tekintettel a másik energiájára, teljesítőképességére. Rá kell lelnünk azokra a helyzetekre, ahol tartást találhatunk, belső pozíciót és elég erőt ahhoz, hogy ne vegyünk a vállunkra olyan plusz­terhet, amit – jól tudjuk – már nem bírunk el.

12. Mi a kedvenc érdeklődési területe?

– Már csak munkámból kö­vet­ke­zően­ is a képzőművészet és az irodalom. Mellette elég sok zenét hallgatok, kíváncsi vagyok rá. Viszonylag új dolog az életemben, hogy elkezdtek érdekelni a növények. Az otthonomban egyre több vesz körül, és a várost járva szintén jobban figyelek rájuk. Nem értek a növényekhez, de a lakásomban lévőket azért igyekszem mindig időben meglocsolni.

13. Milyen zenét szeret?

– Az etióp jazztől a kortárs hip-hopig sokféle könnyűzenei műfajt kedvelek. Rengeteg előadót mondhatnék. Teljesen váratlanul váltok köztük, az éppen aktuális hangulatom szerint. Általában azok az előadók ragadnak meg, akik kísérletező, nagyon egyéni hangzással próbálkoznak, újszerű utakat keresnek és járnak be.

+1. Milyen képességet választana, ha egy szuperhős bőrébe bújhatna?

– A tér-idő ugrás képessége sokat segítene a naptáramra nézve. Lehet, azzal másokért is többet tehetnék, ha vissza tudnék ugrani múlt hét keddre, előre ez év október közepére, vagy egyik pillanatról a másikra ott teremni a föld másik oldalán.

Névjegy

Dániel András képzőművész, grafikus, író. Újságok, magazinok címlapjától fogva a gyermekkönyveken át rengeteg mindenhez készített már illusztrációt. Mindamellett elismert kortárs festő. 2012-ben látott napvilágot első önálló kötete, a Matild és Margaréta. Azóta sorra jelennek meg gyermekkönyvei. Az ismertséget a Kufli-sorozat hozta el számára. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!