Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hol volt, hol nem volt, volt a világon egy muzsikaszerető, öreg király. Építtetett az olyan csodaszép palotát, hogy még a fala is alabástromból volt. A király nagyon féltette a palotát. Éjjel-nappal egy katonával őriztette, hogy a palota szép fehér falát valaki be ne találja piszkolni.
Áll, álldogál a katona a ház előtt egy hideg téli éjszaka is. Elgondolta magában a szegény katona, hogy de jó is ezeknek a nagy uraknak! Míg a szegény ember kívül fagyoskodik, ők a meleg házban jó dunnába csavargódznak, eszükbe se fér a kinti rossz világ. Néha összedörgölte a kezét, mert fázott a szegény katona, de csak annyit ért bizony az, mintha meg se tette volna. Elgondolta a katona, hogy ha a király volna itt az őr, ő maga meg a király, akkor bizony ő aludna a jó helyen, s helyette a király sopánkodna az időre. Nem jó sor ez, akárhogy, akármint! Avval járkált tovább. A hold meg ahogy rásütött a házra, csak úgy ragyogtatta az alabástromfalakat.
Gondolt egy nagyot a katona. Tudja meg azért egyszer már mindenki, hogy mi a szegény ember baja! Elővett egy darab szenet, s írta nagy betűkkel a ház falára: Akinek pénze van, az mindent megtehet,akinek pénze nincs, semmire se mehet! Úgy belefeledkezett ebbe a gondolatba, hogy nem jutott eszébe, hogy ő épp arra van odarendelve, hogy a fal tisztaságát őrizze. S lám, most meg ő piszkolta be!
Reggel mentek most is már korán a vizitálók, hogy lássák, nem történt-e valami. Meglátták a falon az írást. Mindjárt elővették persze a katonát: ki tette? Szegény mit tehetett, vállalta, hogy ő írta be a falat. Miért? Mert igazán azt hiszi, hogy a pénz minden.
Viszik a király elé. Mondja neki a király: - Egyszóval neked csak a pénz hiányzik?
Feleli bátran most már a katona: - Az, fölséges királyom!
- Akkor meghalsz! - mondja erre a király.
De a királylánynak nagyon megtetszett az egyenes válasz, meg maga a katona is. Kegyelmet könyörgött neki. - Jó, én nem bánom. De majd magától a pénztől kap leckét a szemtelenségéért! - mondta a király.
Volt a királynak a palota mellett egy nagy kertje. Büntetésből annak a kertnek a végébe falaztatta be a katonát, egy kamrába, a kőkerítés alá. És amiért arra panaszkodott, hogy neki semmi pénze nincsen, adott neki oda temérdek pénzt, aranyat meg ezüstöt. Hogy most már mulassa magát, most már megvan mindene. A királylány most még jobban elszomorodott. Mit tegyen?
Volt a városban egy aranymíves, a lány attól kért tanácsot. Az aranymíves éjjel lyukat fúrt a kőkerítés falán, s beszólt a katonának, hogy adjon neki a pénzből, ő majd visz érte neki mindennap ételt és italt. A katona beleegyezett. De a lány csak tovább tanakodott, hogyan engesztelhetné meg az apját. Végre rájött.
Az aranymíves a sok aranyból és ezüstből egy kecskét csinált. Mégpedig olyant, hogy belül üres volt, egy ember bele tudott ülni. Ráadásul a kecske olyan szépen tudott muzsikálni, hogy ha azt valaki meghallotta, minden baját elfelejtette, és csak azt a muzsikát hallgatta. Mikor a mester készen volt vele, kibontotta a katona kamrájának a falát, s odaadta neki, hogy ha megunja magát, muzsikáljon vele. De főleg akkor, ha a kamrája fölött a király lépteit hallja.Egyszer a király, ahogy sétálgatott a kertben, hallotta, hogy valami szép muzsikaszó jön valahonnan. Mi lehet az, s honnan? Nézegetett a király jobbra is, balra is, de csak nem tudta kitapasztalni, honnan jön a szép zene. Már rég kiment a fejéből a befalaztatott katona. Kőmíveslegényeket hívatott, felásatta a földet, ahonnan a muzsikaszót hallotta.
Ástak, ástak a legények, egyszer csak ráakadtak a föld alatti kamrára, ahova a katonát valaha betették. De a kamrában nem volt egyéb egy ezüstkecskénél. Abból dőlt még akkor is a nóta, amikor kiemelték.
Fogta a király a zenélő kecskét, bevitte a szobájába. Nézegették elölről is, hátulról is, de csak nem tudták, miképp s hol szólhat benne az a gyönyörűséges muzsika. Nagy keresés után vette észre a király, hogy a kecske hasán egy helyen kulcslyuk van. Próbálták nyitogatni, de nem volt hozzá kulcsuk. Elhívatták a város aranymíveseit, de azok se tudtak vele boldogulni. Utoljára ahhoz az aranymíveshez küldtek, aki a kecskét csinálta. Az aztán kinyitotta, mikor ráparancsoltak. A király akkor nézett nagyot, mikor a kinyitott kecskéből egy katona lépett elő.
- Ki vagy? - kiáltott rá a király.
A katona rögtön vigyázzba vágta magát: - Felséges uram, én vagyok az, akit ezelőtt régen felséged befalaztatott, mert a palota falára azt írtam, hogy a pénz minden. Nem volt igazam.
- Hát mi ér annál is többet?
A katona megnézte a király mellett az aranymívest, aki neki enni hordott, s azt felelte: - Másodszor az, ha az embert megsegítik.
- És először? - kérdezte a király, csodálkozva a furcsa válaszon.
A katona szeme most a királykisasszonyon állapodott meg. Ezt felelte: - Először, ha az embert szívvel megszeretik.
A királykisasszony nagyot pirult, de a király annál nagyobbat nevetett a katona talpraesettségén. Most értette csak meg, mi történt. Gondolt ő is erre egy okosat. Azt gondolta, hogy azon nyomban a katonának adja feleségül a lányát. Rögtön meg is tartották a lakodalmat. Muzsikusokat nem kellett hívni, az ezüstkecske muzsikált, három nap, három éjjel, de még azután is egy délelőtt.
(Magyar népmese)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu