Van egy történetünk

Harminchat évig szökésben

ABCUjlaki Ágnes2006. 02. 24. péntek2006. 02. 24.
Van egy történetünk

Súlyos börtönbüntetésre ítélhetik az Egyesült Államok leghosszabb ideje szökésben lévő katonaszökevényét. Hamarosan elkezdődik a pere a néhány hete Texasban letartóztatott, 55 éves katonaszökevénynek. Ernest Johnson 36 évvel ezelőtt dezertált az amerikai hadseregből, mert nem akart Vietnamban sem ölni, sem meghalni.
Az iskolapadból éppen hogy csak kikerült 17 éves fiú 1968 januárjában önként jelentkezett a tengerészgyalogsághoz. Lelkesedése nagy volt, őszintén hitt benne, hogy hazája a világ demokráciáinak és népeinek megmentője. A nagy kiábrándulás akkor következett be, amikor - az egész világgal együtt - értesült a My Lai-i mészárlásról. Ez az eset az amerikai közvéleményben is fordulópontot hozott: innentől kezdve a lakosság többsége a vietnami háború ellen fordult. Több száz vietnami civilt gyilkolt le egy kis faluban 1968. március 16-án az USA tizenegyedik dandárjának egyik egysége. A hírszerzés jelentései szerint My Lai az egyik fontos bázisa volt a Vietkongnak. A felderítés szerint azon a napon a falunak üresnek kellett volna lennie, mivel a helybeliek már kora reggel vásárba indulnak. A katonák így abban a hiszemben érkeztek a faluba, hogy akit ott találnak, azok mind a Vietkong gerillái. Legalábbis ezzel védekeztek utólag - mert azért elég nehéz elhinni, hogy a számos nő, gyermek és öreg ilyen színben tűnhetett fel előttük. Sokkal valószínűbb, hogy mivel nem találták meg a partizánokat, dühödt vérengzésbe kezdtek. A brutális akció során az adatok szerint 347-504 közötti számú civil lakost öltek meg. A hadsereg vezetői megpróbálták eltusolni az ügyet, de az kipattant. Több mint másfél év után az egység két jelenlevő katonája a világ elé tárta az esetet. My Lai így a vietnami háború értelmetlenségének jelképévé vált.
Ernest Johnsonnal nagyot fordult a világ, amikor értesült a történtekről az 1969. november 20-i lapokból. Néhány nap múlva megszökött támaszpontjáról. Felvette édesanyja nevét, s Ernest McQueenként élt az elmúlt több mint 36 évben. Megnősült, van két felnőtt gyereke, ácsként dolgozott. Múltjáról családja mit sem tudott. Néhány hete egyik rokona, haragosa feljelentette, ekkor letartóztatták. Johnson elmondta, hogy eleinte félt elfogatásától, de már évek óta nem is gondolt rá. Az 55 éves, rákbeteg dezertőrt három év börtönre is ítélhetik. A közvélemény pártját fogta, de lehetséges, hogy a hadsereg meg akarja mutatni: a katonaszökevényeket akár életük végéig is üldözi.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek