Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Télen a lakásban tartott növényeink – kellő gondoskodás híján – könnyen elpusztulhatnak, de a meleg lakásban legalábbis megzavarodnak. Érdemes tehát néhány dologra alaposan odafigyelnünk, hogy a lehetséges veszteség minél kisebb legyen.
A tél beálltával a növények a meleg lakásban megzavarodnak. A hőmérséklet azt jelzi számukra, hogy nyár van és fejlődniük kell, de a rövid nappalok miatt csak jóval kevesebb fényhez jutnak. Ez nem elegendő az új hajtások képződéséhez, a levélfejlesztéshez és a virágzáshoz sem. Emiatt fontos, hogy a téli időszakban a növények inkább ne is növekedjenek és virágot se fejlesszenek. Amennyiben a növény a fényhiány ellenére próbál meg fejlődni, az rengeteg energiát és tartalék tápanyagot vesz el, ami aztán a tavaszi fejlődés rovására megy. Ráadásul a fényviszonyok miatt vézna, sápadt és betegségre érzékeny hajtásokat, leveleket, virágokat hoz létre.
A téli növekedést a hőmérséklet szabályozásával akadályozhatjuk meg, azonban figyeljünk arra, hogy túl hideg esetén a növényeink megfagyhatnak. Hűvös helyen öntözni is ritkábban kell, különben a gyökerek könnyen rothadásnak indulhatnak.
A szárazság- és melegkedvelő kaktuszok esetében a legegyszerűbb megoldás, ha hűvösben tartjuk és nem öntözzük akár egész télen át. De a legtöbb pozsgás növényt télen elegendő csak annyi vízzel ellátni, hogy a földjük teljesen ki ne száradjon.
Az öntözést érdemes délelőttre ütemezni, hogy az éjszakai lehűlés előtt még elpárologjon a növény felső részére jutott víz, ugyanis ez a hideg éjszaka során foltosodást okozhat. Ügyeljünk arra is, hogy az öntözővíz hőmérséklete legyen közel azonos a helyiségével, amelyben a növény található. Ha a csapvizet néhány órán át állni hagyjuk, felmelegszik, ráadásul a klórtól is némileg megszabadul.
A fertőzések elkerülése végett, fontos folyamatosan figyelemmel kísérni növényeink egészségi állapotát. A meleg és a fényszegény környezet ugyanis könnyen a fertőzések táptalajává válhat.
Növényeink, között van azonban néhány kivétel, amelyek hajtatása a téli időszakra esik. Ilyenek a cserepes tulipánok, a jácint, a hortenzia és társaik. Ezeket ebben az időszakban is rendszeresen kell öntözni, ügyelve rá, nehogy kiszáradjon a földjük, mert az jelentősen csökkenti a virágzásuk hosszát.
A virágzó növényeken túl akad néhány faj, amely jól tűri a száraz, meleg, fényszegény körülményeket is. Ilyen a rákvirág (Aglaonema), sárkányfa (Dracaena), pletyka (Tradescantia), fácánlevél (Sansevieria). A broméliafélék (Guzmania, Neoregelia, Achmea) is jól megélnek télen a túlfűtött lakásokban, de levéltölcsérüket rendszeresen töltsük fel vízzel.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu