Frank Sinatra hihetetlen hatalma

Tony Curtis, a barát mondta róla: „Az emberek mindig személyesen akarták látni és hallani. Ahol járt, úgy megdolgozta a közönségét, ahogy sem előtte, sem utána senki. Ő volt az egyetlen énekes a világon, aki képes volt négy órát eltölteni a színpadon, és amikor lejött, még mindig száz dal volt elénekeletlenül a repertoárján. Ha egy dal megindította őt, akkor megindított téged is. Úgy közvetítette az érzelmeket, ahogy egyetlen más énekes sem. Semmi sem verhetett éket a közönség és Frank Sinatra közé…”

BulvárLányi János2010. 01. 05. kedd2010. 01. 05.
Frank Sinatra hihetetlen hatalma

Sok millió ember kedvence volt a kék szemű énekes szerte a világon – nemtől, kortól, bőrszínétől függetlenül. Amerika legnépszerűbb énekese Hollywoodot is meghódította, és világsikerű filmek tucatjaiban bizonyította színészi képességeit. Mégis, az egyedülállóan tehetséges művész – a „New York, New York”, a „Strangers in the night”, a „My Way” előadó civil életében sötét árnyakkal küzdött. Soha senkiről nem járt annyiféle mendemonda, rosszízű pletyka, mint róla. Valóban gengszter volt, a maffia tagja, alkoholista és nőfaló, aki azt gondolta, hogy pénzzel mindig mindenkit és mindent meg lehet vásárolni?

Frank Sinatra egyetlen intésére emberek tűntek el nyomtalanul vagy emelkedtek a magasba, egészen a Fehér Házig, az elnöki székig. Olyan hihetetlen hatalma volt, hogy az Álomgyárban mindenki rettegett tőle, a rendezők, producerek minden kívánságát azonnal teljesítették. A közismerten durva, agresszív, erőszakos és szeszélyes világsztár mégis könnyedén feledtetni tudta minden hibáját gyönyörű hangjával, csodálatos dalaival és kivételes énekesi képességeivel.

Az ellentmondásos személyiségű, örökzöld világsztár – aki az idén lenne 95 éves – a New Jersey állambeli Hobokenben született. Eredeti neve: Francis Albert Sinatra. Szülei olasz bevándorlók voltak. A Sinatra család a város olasz negyedének, a „Kis Itáliá”-nak egyik legbefolyásosabb, kétes üzletekből meggazdagodott famíliája volt. Az alacsony, sovány, gyenge fizikumú Francis 16 éves korában abbahagyta középiskolai tanulmányait, és dolgozni kezdett. Változatos foglalkozások után, 18 éves korában végleg hobbija, az éneklés mellett döntött. Édesanyja hathatós menedzselésének köszönhetően a helyi amatőr verseny győztese lett, és egy szintén nyertes trióval San Franciscóba utazott. 1942-től már önállóan lépett színpadra, és született énekesi tehetségének köszönhetően sikert sikerre halmozott. Kellemes, behízelgő hangja néhány év alatt a fiatalok, majd egész Amerika kedvencévé tette. Önálló hanglemeztársaságot alapított, „Reprise” néven, majd rövidesen a „Capitol” és a „Columbia” lemezkiadó is a tulajdonába került. Hihetetlen népszerűségre tett szert: rajongói – elsősorban a lányok – sikítoztak, ájuldoztak a koncertjein.

1941-ben a hollywoodi RKO cég szerződtette az akkor már nős, családos énekest. Rövidesen munkahelyet váltott, és a Metro-Goldwyn-Mayer sztárja lett. Zenés-táncos filmekben kezdett: Gene Kellyvel közösen vitt világsikerre több musicalt.
Jellemszínészi képességeit az 1953-as „Most és mindörökké” Maggiójaként bizonyította: olyan sikerrel, hogy alakításáért Oscar-díjat nyert. Két évvel később, „Az aranykezű férfi” (1955) ismét aranyszobrocska-jelölést hozott a számára. Ezután sorozatban ontotta a kalandos, szórakoztató produkciókat, a legnagyobb sikert a Kánkán (1960) című zenés film és Az elrabolt expresszvonat (1965) című izgalmas háborús történet aratta. Annak idején mindkettőt nálunk is óriási sikerrel vetítették.

A „Hang” – ez volt a közismert beceneve – továbbra is fáradhatatlanul koncertezett: az ötvenes évektől már a világ egyik legnagyobb énekesének számított, még korábbi nagy ideálját, Bing Crosbyt is lekörözte. Visszhangos sikerei közben irigyeinek és ellenségeinek tábora is egyre nőtt: mindenki tudta róla, hogy mértéktelenül iszik, falja a nőket, sőt, hogy a maffia (a Cosa Nostra) tagja. A multimilliomos világsztár Las Vegas szórakoztató létesítményeinek többségi tulajdonosa volt, hatalmával gyakran visszaélt, sötét bűnügyek és gyilkosságok árnyékába került. Rossznyelvek szerint Marilyn Monroe rejtélyes halálához is köze volt, John F. Kennedyt és Ronald Reagant pedig ő segítette az elnöki székbe.

A hatvanas évektől azután lassan kiszorította az akkoriban feltörekvő Elvis Presley. Évei múlásával Sinatra szolidabb életet kezdett élni: csökkentette alkoholfogyasztását, s egyre kevesebb botrányt kavart. Legszorosabb baráti köre: a „Patkányfalka” (Dean Martin, Sammy Davis jr., Mike Romanoff – a leghíresebb hollywoodi étterem tulajdonosa –, David Niven, Tony Curtis és Peter Lawford) azonban hűségesen kitartott mellette. Régi rajongói pedig újabbakkal bővültek: ők már nemcsak a papáért, hanem lányáért, Nancy Sinatraért is lelkesedtek. Nancy ugyanis már a hatvanas évek közepétől követte imádott édesapját az énekesi pályán, és sikert sikerre halmozott.

Az „Öreg Kékszemű” nevéhez több mint 2000 dal fűződik, nagy részük ma is örökzöld világsláger. Legnagyobb sikerét a „Strangers in the night”-tal aratta, amelyet a világ szinte minden nyelvén – magyarul többször is – feldolgoztak. 57 mozifilmet forgatott, s 1984-ben az Ágyúgolyófutam 2. című vígjátékkal fejezte be színészi pályafutását.

1985. május 23-án Reagan elnök a legmagasabb amerikai kitüntetéssel, a „Szabadság Érem”-mel tüntette ki. Egyedülállóan sikeres énekesi karrierjét az 1989-es világ körüli turnéjával zárta. Az amerikai könnyűzene egyik legnagyobb bálványa 1998-ban hunyt el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek