Szívdobogtató energiabombák

Az energiaitalok nemcsak szárnyakat adnak. A szakértők szerint károsak is lehetnek, mert a tizenévesek szervezetét túl sok koffeinnel bombázzák.

BulvárPalágyi Edit2010. 02. 12. péntek2010. 02. 12.
Szívdobogtató energiabombák

Az energiaitalok és az újabb fajta, folyékony energiabombák arról híresek, hogy gyorsan felpörgetik a szervezetet, fokozzák a koncentrációt, a munkabírást és a szellemi teljesítményt. A gyors hatásnak azonban árnyoldala is akad, s ezt főként a kamaszok tapasztalhatják meg.

A Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal hírlevele – német és belga szakértők állásfoglalásaira hivatkozva – figyelmeztet: azok az italok, melyek koffeint és taurint tartalmaznak, ártalmasak is lehetnek. Már a hagyományos energiaitalokkal is túl sok koffein juthat be a szervezetbe – a kisebb kiszerelésben árult, azaz jóval hatékonyabb energiabombákkal pedig könnyen túllőhetnek a célon a fiatalok. Ennél is nagyobb kockázatot vállalnak azok, akik alkoholos koktélokkal egyszerre öntik magukba a felpörgetős italokat. A jelenség riasztó, mert sok vendéglátóhelyen divatosak az energiaitalokkal kombinált röviditalok.

Kevéssé közismert, hogy önmagában a sport is veszélyes lehet az energiabombák mellett. Még kockázatosabb, ha a sportoló megizzad, megszomjazik, s így üdítő gyanánt, nagy mennyiségben fogyasztja ezeket. Megeshet ugyanis, hogy így a megengedett napi adag többszörösét veszi magához, s ezzel már túlpörgetheti a szívét.

Egy csésze presszókávéban nagyjából 100 mg koffein található, s ennek kétszerese még megszokott napi adagnak számít – legalábbis egy felnőtt számára. Ám kevés tizenéves kalkulálja be, hogy a kis doboz energiaital egy jó erős kávénak felel meg. S ha többet is felhajt belőle egy nap, a szervezete heves szívveréssel, magas vérnyomással, nyugtalansággal reagál a túladagolt koffeinre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek