Bárdos András krimivel ítélkezik

Ezek voltak a tények… – mondta a hírműsor végén oly sokszor Bárdos András. Élete első könyve kapcsán viszont így módosíthatnánk a szlogent: képzelt katasztrófáról olvashatunk egy valódi országban. Az egykori híradós krimiben tart tükröt elénk.

BulvárBorzák Tibor2010. 05. 26. szerda2010. 05. 26.

Fotó: zeligg

Bárdos András krimivel ítélkezik Fotó: zeligg

Benne volt a „pakliban”, hogy a tv2-től való távozása után könyvet ír Bárdos András, aki feleségével, Máté Krisztinával együtt a Tények hírműsor meghatározó „arca” volt. Gondolhattuk, hogy majd jól kitálal, kulisszatitkokat oszt meg velünk, esetleg újabb „médiasztár-könyv” születik. De a 45 esztendős szakember – aki a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektor-helyettese – krimivel jelentkezett. A fikciós irodalom felé fordult – meglehet, pályája újabb fordulatot vesz.

– Híradósként csak szenvtelenül közöltem, hogy mi történt az országban és a világban, de nem mondhattam el, hogy én mit gondolok mindezekről – nyilatkozta Bárdos András, miért is írta meg Ítélet című könyvét. – Sok mindent láttam abból, hogy miként működik az ország, megtapasztaltam, milyen a politika, milyenek az emberek közötti viszonyok, hogyan reagál a különböző helyzetekre a társadalom. Úgy éreztem, mindezt utópisztikus, krimiszerű formában kell elmondanom.

A szerző állítása szerint minden kitalált. A történet a jövőben, a majdani negyedik Magyar Köztársaságban játszódik, ahol az emberek ügyes-bajos dolgaik után futnak. Az orvos a hálapénz, a politikus a korrupció és a karrier, a tévés főember a nők és a szenzáció, a polgármester a nyugodt élet, a rendőr a titokzatos, értelmetlen gyilkosság után lohol. A tehetséges katona pedig a politikai csatározások elől egészen az afganisztáni misszióig menekül. De mit tesznek ezek az emberek, ha egy gyógyíthatatlan vírus viharos sebességgel szedi az áldozatait? Ugye, ismerősek az „alappillérek”? Bárdos András csak a köréjük fonódó sztorit bízta a fantáziájára. Könyve sok szálon futó, izgalmas politikai krimi – a legjobb amerikai mintára, de nyugtalanítóan ismerős magyar ízekkel.

– Ha nem áll be gyökeres fordulat Magyarországon, akkor nem állhatunk helyt valamely komoly krízis idején úgy, ahogyan például a New York-iak az ikertornyok elleni terrortámadás után – fogalmazta meg könyve üzenetét Bárdos András. – Legalább ilyen horderejű ügy a férfi és női viszonya. Nálunk a nyers férfierő és a mindenben elnyomott női kiszolgáltatottság az általános. Miközben a nők egyre többet tanulnak és teljesítenek, mint a férfiak – sőt, számos tekintetben megelőzik azokat, akik a teremtés koronáinak képzelik magukat. Mégis a férfivirtus uralja a társadalmat, amely szerintem ezért bukásra van ítélve. Az ország képtelen hatékonyan közelíteni a cigánysághoz, de például az egészségügy is csupa hazugságra épül. Az emberek tele vannak félelemmel, nyakra-főre gyártják az összeesküvés-elméleteket, s ezt egy váratlan katasztrófa csak tovább növelheti.

Bárdos András könyvét a Tények korábbi hírolvasója, Stahl Judit adta ki, aki ugyancsak sikeresen módosította pályáját. Nem csak a televízió képernyőjén arat babérokat szakácsműsorával, de kiadványaival a könyvpiacon is letette a névjegyét. Most pedig egy krimit is piacra dobott, méghozzá régi kollégája tollából.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek