Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Valódi szenzáció olvasható a világ legtekintélyesebb tudományos lapjában, a Science-ben: mégsem volt az emberi fejlődés zsákutcája a Neander-völgyi ember, mint ahogyan eddig tartották.
A lipcsei Max Planck Intézet vezetésével zajló kutatások során a Neander-völgyi leletekből származó csontok sejtmagjait elemezték és hasonlították össze ma élő emberek sejtmagjaival. Eszerint minden ma élő ember – kivéve az afrikaiakat – hordoz magában valamennyi Neander-völgyi örökséget. A 30 ezer éve kihalt elődünk génjeinek bizony ma is 1-4 százalékát hordozza az európai, amerikai és ázsiai lakosság minden tagja.
Azért különösen megdöbbentő, hogy például pápua és kínai emberekben is megtalálták a közös géneket, mert egészen biztos, hogy az előember nem fordulhatott meg ilyen távoli helyeken. A modern ember, aki már olyan, mint a mai, Afrikából származik. Az innen kivándorolt csoport a Közel-Keleten találkozott a Neander-völgyiekkel mintegy 50 ezer évvel ezelőtt. Ezt követően 20-25 ezer évig élt egymás mellett, és – most már tudjuk – egymással keveredve. Tudósok szerint európai elődünktől örökölhettük például a hidegtűrést.
Egy már kihalt faj genetikai elemzése különösen nehéz elsősorban a szennyeződés miatt. De most, egy új technika segítségével ki tudták zárni a külső DNS-szennyezést, így meg tudták fejteni az örökítőanyag jelentős hányadát. A lipcsei szakemberek az elkövetkező időben a DNS-analízis révén szeretnének többet megtudni a Neander-völgyiek anyag-cseréjéről, agyuk fejlődéséről és beszédképességükről.
A Homo neanderthalensis maradványait kőfejtők találták meg a németországi Düsseldorf közelében lévő Neander-völgyben 1856-ban. Robusztus testfelépítésük volt, s hozzánk képest rövid végtagjaik. Mindig kevesen voltak, egy időben legfeljebb csak ezren, és nem voltak túlságosan termékenyek, az asszonyok csak többévenként estek teherbe.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu