A denevér és az orális szex

A gyümölcsevő denevérek nőstényei párzás közben időnként a nyelvükkel izgatják partnerük hímtagját, így hosszabbítva meg az aktust − derítették ki kínai tudósok. Felfedezésükért IgNobel-díjjal tüntették ki őket. Csakúgy, mint a bálnafikát gyűjtő helikopter kiagyalóit, valamint a szakállszőrökbe bújt mikrobákat vizsgáló kutatókat.

BulvárRomvári Orsolya2010. 10. 13. szerda2010. 10. 13.
A denevér és az orális szex

Az IgNobel díj elnevezése az angol ignoble szóra utal, melynek jelentése méltatlan, alantas, hanyagolható. A tudományos citromdíjat azok a kutatások érdemelhetik ki, amelyek tökéletesen értelmetlenek, használhatatlanok, vagy éppen mulatságosak.

Az idei orvosi IgNobelt egy holland kutatócsoport kapta annak felfedezésért, hogy a hullámvasutazás enyhíti az asztmás tüneteket. A közegészségügyi IgNobelt amerikai tudósok zsebelhették be, mert rájöttek, hogy a szakállas tudósok nagyobb egészségügyi kockázatot jelentenek családtagjaikra nézve, mint csupasz bőrű kollégáik. Kísérletekkel igazolták, hogy a szakállszőrökre tapadó mikrobákat még alapos mosakodással sem lehet tökéletesen eltávolítani.

A béke IgNobel-díjat a Keele Egyetem három kutatója kapta a káromkodás elismeréséért kifejtet munkálkodásukért. A kísérleti alanyoknak jeges vízbe kellett mártaniuk a kezüket, s minek utána a káromkodó csoport tovább bírta a kínzó hideget, a brit tudósok megállapították: a káromkodás csökkenti a fizikai fájdalmat.

A fizikai IgNobel „boldog” tulajdonosának azt sikerült bizonyítania, hogy a csizmára húzott zokni síkos úton csökkenti az esélyét, hogy az ember eltaknyoljon. Hasonlóan épületesnek találta a zsűri olasz kutatók azon megállapítását is, hogy a véletlenszerű előreléptetés a leghasznosabb a szervezetek számára. Tanulmányuk szerint a karrierlétrán felfelé lépdelve idővel mindenki eljut arra a fokra, ahol már egyáltalán nem kompetens. Ezt megakadályozandó, a legjobb, ha a cégek találomra döntenek a kinevezésekről, előléptetésekről.

A leghumorosabb találmány azonban kétségkívül a bálnataknyot gyűjtő helikoptert megalkotó tudóscsoporté. A kutatók különféle bálnafajok légzési rendszerében levő baktériumflórákat kutatták, s a bálnák kilövellt permetének összegyűjtésére alkották meg távirányítású repülő járművüket, amiért elnyerték a mérnöki IgNobel-díjat.

A közgazdasági IgNobelt a Goldman Sachs, az AIG, a Lehman Brothers, a Bear Stearns, a Merrill Lynch és a Magnetar igazgatói nyerték el a haszon maximalizálásáért és a világgazdaságban lévő kockázatok minimalizálásáért. A kémiai IgNobelt pedig megosztva kapták amerikai kutatók és a British Petrol szakemberei. A tudósok azt kutatták, hogyan lehet elegyíteni a vizet és az olajat. a BP-nek pedig sikerült mindezt a gyakorlatban is megmutatnia.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek