A botrányhős „félig szabad”

A londoni bíróság lépcsőjén lobogtatta csütörtök este a bírósági döntést Julian Assange, a WikiLeaks alapítója, aki nem a titkos amerikai iratok nyilvánosságra hozatala miatt került pár napra börtönbe, hanem mert a svéd hatóságok szexuális bűncselekményekkel gyanúsították meg.

BulvárA. Fodor György2010. 12. 17. péntek2010. 12. 17.
A botrányhős „félig szabad”

Assange két héttel ezelőtt maga jelentkezett az angol rendőrségen, miután kiderült, hogy a svéd hatóságok nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene. Az első fokú bíróság elrendelte Assange szabadon bocsátását – iszonyú összegű óvadék ellenében: 200 ezer font készpénzben, továbbá két, egyenként 20 ezer fontról szóló biztosíték. Ez összesen magyar forintban csaknem 80 millió.

Mivel a svéd hatóságok kezdeményezte kiadatási eljárásnak koránt sincs vége, a bíró három további szigorú feltételt szabott, hogy Assange szabadlábon védekezhessen: elektronikus helymeghatározó berendezést (kar- vagy lábperecet) kell viselnie, naponta jelentkeznie kell a rendőrségen, s a nap bizonyos óráiban „kijárási tilalom” van ellene érvényben: a házat ahol lakik, ekkor nem hagyhatja el. Útlevelét bevonták.

Svédország megfellebbezte a szabadlábra helyezésre vonatkozó döntést, a londoni felső bíróság csütörtökön ezt elutasította el. Ouseley bíró azzal érvelt: Assange nem fog megszökni, hiszen önként adta fel magát.

„Jó megint belélegezni London szabad levegőjét” – mondta a botrányhős, aki harcolni akar ártatlanságának bizonyításáért. Köszönetet mondott azoknak, akik „összedobták” az óvadék hatalmas összegét – már csak miattuk sem menekülhet el. A segítők között van Bianca Jagger, Mick Jagger első felesége, Jemima Khan, az emberi jogok védelmezője, Ken Loach filmrendező. Vaughan Smith újságíró pedig norfolki házát ajánlotta fel ideiglenes menedékül. A WikiLeaks eddig több száz amerikai diplomáciai üzenetet hozott nyilvánosságra, roppant kínos helyzetbe hozva ezzel Washingtont.

Az Assange mögött álló szervezet nyilván folytatja a mintegy negyedmillió okmány folyamatos adagolását. Assange is megígérte a szabadulása után, hogy a WikiLeaks nem hagyja abba a munkát.

Assange és a WikiLeaks körül egyre nagyobb hullámok dagadnak, híveinek és ellenfeleinek száma hatalmasra nőtt, az Egyesült Államok pedig keresi a módját, miként tehetné rá a kezét a WikiLeaks alapítójára. Sarah Palin volt amerikai alelnökjelt szerint le kellene őt vadászni, mint az al-Kaida vezetőit. A BBC értesülése szerint az Egyesült Államokban készül a vádirat ellene: az amerikai igazságügyi minisztérium megerősítette, hogy „folyik a nyomozás a WikiLeaks ügyeiben”.

Az Assange ellen felhozott szexuális vádak meglehetősen furcsák. Egy bizonyos nő – „Miss A” – azt állítja, hogy szeretkezésükkor Assange nem viselt óvszert, pedig ő ezt kérte tőle. Egy másik hölgy – „Miss W” – azt hozta fel ellene, hogy miközben ő aludt, Assange szexelt vele – s megint nem használt óvszert. Assange így tehát az óvszeren bukott le, nem tartotta be a biztonságos szex szabályait. Ő azt állítja, hogy politikai manőver az egész.

Nagy-Britanniában a kiadatási eljárás normális esetben 21 napig tart. Assange-t december 7-én vették őrizetbe, azaz legkésőbb december 28-án eldől, hogy visszakapja-e a teljes szabadságát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek