Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Dél-floridai Egyetem kutatói a napokban tették közzé megdöbbentő felfedezésüket: létezik félig állat, félig növény élőlény.
Rajzfilmekben, mesékben hallhatunk-láthatunk sétáló fákat, ugráló bokrokat. Kedves és vicces jelenetek ezek, de bármennyire jól sikerültek is, nem tudnak becsapni bennünket: egy bizonyos kor után minden emberfia tisztában van azzal, hogy mi a különbség a növény és az állat között. Hacsak nem puhatestűekre szakosodott kutató az illető…
Egy szép nevű – Elysia chlorotica – tengeri meztelen csigáról van szó, amely Kanada és az Egyesült Államok keleti partvidéki vizeiben él. Méghozzá eléggé különös életmódot folytat: a tengervízből felfalja a zöldalgákat, majd azoknak a fotoszintetizáló testecskéit a maga hasznára fordítja. Más szóval a szén-dioxidból és vízből a napfény hatására szerves anyagot létrehozni képes testecskéket beépíti a szervezetébe.
A friss szenzáció az, hogy az állatka maga is képes a klorofill előállítására – márpedig az ilyen növényi képesség eddig kizártnak tűnt az állatvilágban. A tudósok húsz éven keresztül kutatták a csiga titkát. Most már ismerik: az első táplálkozásakor a csigabébi „ellopja” és sejtjeibe építi a zöldalgák génjeit, így lesz képes klorofillt előállítani. S ekkor bekövetkezik az a bizarr fordulat, hogy ha a csigát folyamatosan megvilágítják, akkor képes táplálkozás nélkül leélni teljes – mintegy egyéves – csigaéletét. Még ha csak növényként is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu