Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Negyed évszázaddal ezelőtt az amerikai űrfegyverkezési program tudósainak nagyszerű ötlete támadt. A lézersugarat ne csak az esetleg támadó szovjet rakétafegyverek megsemmisítésére használják, hanem építsenek meg egy olyan eszközt, amivel a szúnyogokat lehet elpusztítani.
Akkor az ötletet végül elvetették, de 2008-ban újra felvetődött a lézerágyú megvalósítása. Ugyanis a Bill & Melinda Gates Alapítvány 100 millió dollárral – mintegy 20 milliárd forinttal – támogatta a szúnyogok elleni harcot (a pénzből 104 csoport részesült). Az apró rovarok elsősorban a malária kórokozóját terjesztik – e betegség évente 400-500 millió embert fertőz meg, akik közül több mint egymillióan belehalnak –, de például a nyugat-nílusi láz is szúnyogok révén terjed.
Az Intellectual Ventures nevű vállalkozás szerkezetének működési elve nem bonyolult. Egy házat – egy kertet vagy akár egy egész falut – körbevesznek egy úgynevezett fénykerítéssel. Ha valami áthalad a fénykerítésen, azzal aktiválja a szúnyoglézert, az pedig két lépésben végzi el a feladatát. Először is egy vizsgáló sugárral felméri, hogy micsoda a röpködő illető (méretet, hangot, a szárnycsapások sűrűségét figyeli). Ha nőstény szúnyogot észlelt – csak a szirénahangú nőstények csapolják meg az ember vérét –, céloz és lő.
A szerkezet elfér egy asztalon, az általa használt lézer nem sokkal erősebb, mint a CD-lejátszókban működők, emberre nem veszélyes. Nem is drága: a tervezők szerint mintegy tízezer forintból megépíthető. A kérdés csak az: mivel a harmadik világ azon vidékein, ahol a malária a legtöbb áldozatát szedi, nem igazán létezik elektromos hálózat, ugyan mivel működtetnék a mini Halálcsillagot?
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu