Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Számos derék török úr és hölgy csapkodta kegyetlenül az asztalát és szidta fennhangon az internetet a minap.
Kép: Képünk illusztráció.
Ők azok, akik valamilyen ügyük elintézéséhez el szerették volna érni például az ottani oktatási minisztérium vagy a szociális minisztérium honlapját – de hiába próbálkoztak. Ugyanis a két honlap hackerek támadásának esett áldozatul. De így járt többek közt a török meteorológiai szolgálat internetes oldala is. A kis-ázsiai ország legnagyobb telekommunikációs vállalata honlapján pedig lapzártánkkor csak ennyi volt olvasható: Yapým Aţamasýnda – ez mindenesetre lényegesen kevesebb annál, mint aminek az illető világhálós helyen lennie kellene… Válaszként a török hatóságok 12 városban letartóztattak összesen 32 személyt, akik vélhetően részt vettek a minisztériumok honlapjait megbénító támadásban.
A botrányos esetet egy magát Anonymous-nak (Névtelenek) nevező csoport vállalta magára. A társaság már jó ideje folytat hasonló tevékenységet. Bár tagjainak kiléte nem nyilvános, a szervezkedés ellenben az: bárki csatlakozhat hozzájuk az interneten, és a következő „rendezvényekről” is lehet olvasni. A Törökország-művelet címen lefolyt támadás okáról például ezt írták a csoport nyílt levelében: „Az elmúlt években láthattuk, hogy a török kormányzat egyre szorosabban a markában akarja tartani az internetezőket. Honlapok és blogok ezreinek elérését lehetetlenítik el, miközben visszaélésszerű jogi eljárásoknak vetik alá az online újságírókat. Legújabban a kormányzat egy új világhálós tartalomszűrőt akar bevezetni, amely augusztus 22-től mindenkinek a netes tevékenységét rögzítené.”
De az Anonymous csoport nemcsak a török kormányt piszkálja. Korábban a titkos nemzetközi diplomáciai és katonai dokumentumokat kiszivárogtató WikiLeaks portál számláit befagyasztó MasterCard és Visa bankkártya-szolgáltatásokat támadta meg. Áprilisban a Sony internetes oldalát blokkolták, a cég bizonyos szerzői jogi megnyilvánulásai miatt. Támadtak Szíriában, Tunéziában, Egyiptomban és Indiában is, különböző politikai okokból. Persze néhány hackert letartóztattak már, például a nagy török razzia előtt néhány nappal Spanyolországban hármukat; nem nagy eredménnyel. A török támadáshoz hasonló okokból, az internet cenzúrája miatt beígérték lapzártánk napjára, vagyis június 14-re Malajzia kormánya honlapjának blokkolását – amely e sorok írásakor valóban nem üzemel. Szintén e napra ígérték az USA „nemzeti bankja”, a Fed megtámadását – ez utóbbi honlapja egyelőre működik.
Teszik mindezt a világ különböző tájain a számítógép előtt ülő, arcukat nem mutató, laza szövetségben ténykedő, valószínűleg fiatal és tehetséges emberek. Némileg romantikusnak tűnhet ez a mai túl(számító)gépesített világunkban, de nem szabad szem elől téveszteni azt, hogy a forradalmár és a terrorista között nem olyan nagy a különbség, a kettő könnyen összemosódhat, s mintha ez esetben ez már meg is történt volna. Mindenesetre az Anonymous csoport veszélyességét egyes kormányok az al-Kaidáéhoz hasonlítják.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu