Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szatmárcsekén minden évben legalább egyszer cinkét főznek. Na nem a madarat, hiszen az itt is ugyanolyan népszerűségnek örvend, mint máshol. A tiszaháti cinke egy, már itt is kiszorulófélben lévő ételkülönlegesség: saját főzőlevében megtört krumpli, amit ezerféleképpen ízesítenek. A legfinomabb felkarikázott, sült kolbásszal, de ha nincs, megteszi zsíron pirított hagymával is.
Kép: Szatmárcseke, 2008. február 23. Szilágyi Józsefné Kati néni és Bőnyei Istvánné Juci néni a szatmárcsekei sátorban a sparhelt mellett a X. Cinke Nemzetközi Főzőfesztiválon. Fotó: Ujvári Sándor
A minden évben megrendezett cinkefesztiválon van ilyen is meg olyan is. De egyik se olyan kapós, mint a Bőnyei Istvánné és Szilágyi Józsefné cinkéje. Pedig kéttucatnyi falu asszonyai versengenek, akik mindent tudnak ám főzni!
Bőnyeiné és Szilágyiné, vagyis Juci meg Kati néni – együtt pontosan százötvenhat évesek, ez pedig nagy előny az ilyen versengésben. Ők már akkor javában főzték a cinkét, amikor a mostani versenyszakácsok többsége még meg se született. Az is igaz persze, hogy ők se mindig cinkepuliszkát kavargattak.
– Azt csak télen ettük. Meg amikor az urunk megkívánta – állnak meg egy kis időre a fedőemelgetések közben. Talán ezért is csapnak ma körülötte olyan nagy hajcihőt. Jobb volt a csirkepaprikás! – néznek össze sokatmondóan, majd gyorsan eldöntik, melyikük ül le diskurálni egy kicsit velem. Mert olyan nincs, hogy egyszerre mind a ketten, még odaégne a nagy adag étel.
Juci néni vállalja a tájékoztatást. Az este érkezett haza Pestről Kati nénivel, ahol két televíziós csatorna reggeli adásában világosították fel a nagyérdeműt az egészséges táplálkozási szokásokról. Többek között a szalonnák meg a füstölt sódarok jótékony hatásairól. A cinkéről is beszéltek persze, mert a riporterek állandóan amiatt nyaggatták őket, de hát a csekei asszonyokat nem lehet csak úgy megregulázni.
Én az iránt érdeklődöm, hogy volt-e valamiféle rend a paraszti táplálkozásban.
– Hogyne lett volna! – mondja Kati néni, és sorolja a heti menüt, amit sok családban mind a mai napig tartanak. A vasárnapi ebéd minden rendes családnál húslevessel kezdődött, tejfeles csirkével vagy töltött káposztával folytatódott, majd kőttes tésztával fejeződött be. A hétfő és a péntek paszulyos nap volt, télen káposztás, nyáron habart paszulyleves fánkkal vagy lapcsánkával, málépogácsával. Kedden meg csütörtökön a leves mellé galuskát – ahogy itt mondják: haluskát – adtak, szombaton pedig tört krumplit, azaz duszit, s annak a levében főtt levest tettek az asztalra. Hús is akadt, de módjával. S ami még nagyon érdekes, itt sokkal nagyobb jelentősége volt a leveseknek, mint másutt.
– Főleg a habart ételeknek – jegyzi meg Bőnyeiné. – Én már nyolcvanéves vagyok, de mostanság is mindennap szívesen megfőzném a habart paszulyt vagy a habart krumplilevest. De hát magamnak…?! Mert a fiatalok már a városi étkeket eszik. Meg húst hússal. Az én unokáim is csak legyintenek, mikor málépogácsával vagy derelyével csábítom őket. A kőttes tésztának se nagyon örülnek. Jobban szeretik a tortát.
A névnapjára is azt hoztak neki, s meg is ették nyomban. Kapott azonban mást is: egy hintaszéket. Először azt hitte, csúfot akarnak űzni vele, de addig könyörögtek neki, hogy végül csak kipróbálta. Elég is volt belőle annyi. Majd beleül vén korában.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu