Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Na most akkor Apa elmondja, miért is nem főz halászlét. Az egy, hogy a Feleség nem szereti, bár ez egy akár azt is jelenthetné, hogy reggeltől estig csakis halászlét főzünk… De igazából az az ok, hogy Apa sajnál minden állatot, hogy úgy mondja, megfosztani természetes lététől, márpedig a halak általában nem úszkálnak vidáman a hallében…
Bár, bár… Volt már a mi utcánkban olyan utcabál, amikor a rovat barátainak régi kedvence, Papavaze tangóharmonikázott, a veje, meg a Csaba szomszéd meg nekiállt bajai halászlét főzni, amihez, tudvalévő nem kell alaplé. És hát tényleg nem kellett, ezért aztán egy rózsaszín löttyben erős csapásokkal menekültek a kanalak elől a potykák… No jó, ez csak afféle írói munkásság volt, de annyi azért igaz a történetből, hogy ilyen vackot még nem látott az utcabálra megjelent nagyérdemű, úgyhogy a vej, meg a Csaba, meg a Papavaze, meg a bálozók, hallé híján gyönyörűen berúgtak – s az is igaz, rég mulattunk ilyen jól…
Tehát, Apa ugyan nem főz halászlét, de mert a Feleség nem szereti, mégis csak kell legyen valami megoldás…
És akkor azt hiszem itt az ideje, hogy bemutassam Agatity István – főzőnevén Cudar Pesta – barátunkat, akinél komolyabb embert Apa nem ismer, ha bajai halászléről van szó. Ugyanis Cudar Pesta amolyan bunyevác-féle ember, természetesen Baján lakik, de onnan vagy 30 kilométerre a szerb határ felé van a pecakunyhója a Klágya nevezetű folyóféle partján, onnan érkezik az eljárás ellen reménytelenül tiltakozó hal-alapanyag – érdemes hát figyelmezni szavaira…
Azt már tisztáztuk: a dunai halászléhez nem csinálnak alaplét, nincs az az undorító paszírozás, mifene; a sűrűséget elsősorban a jófajta hal, a paprika és a hagyma adja. Arról nem is beszélve, hogy a halászlét arrafelé gyufatésztával eszik; ez utóbbi készítését, némi gyanakvással, akár rá is bízhatjuk a Feleségre: vízbe tenni és kifőzni – valahogy csak elboldogul…
És akkor a recept. Először is igyunk sok pálinkát, majd figyeljük, ahogy Cudar Pesta sörök és borok kíséretében egy fél kilós csukát vesz elő – ez adja a pikáns ízt, mondja –, meg egy négykilós pontyot. Lehet másfajta halakat is kisegítőként használni – kecsegét, csukát – de az alap mindig a ponty legyen. Pesta a megtisztított halakat irgalmatlanul irdalja és embertelenül sózza – tenyérből, ahogy kell –, aztán félreteszi, hadd álljon. Ha van időnk, legjobb a reggeli darabolás, sózás, majd az esti főzés.
Este aztán a négy és fél kiló halhoz teszünk négy-öt felaprított vöröshagymát – nem ám zöldet, pórét és legfőként nem hagymakrémet! –, kis borsot, négy-öt paradicsomot, fokhagymát – ez nem kötelező, de erősen ajánlott –, s a hal minden kilójához 1.3 liter vizet. Rettenetes tüzet gyújtunk alatta – nagyon fontos a magas fokon történő forralás, ez ugyanis nem húsleves lesz. A bogrács folyamatosan pörög, nehogy valami odaégjen, s amikor elmegy a hab, a hal kilóihoz egy-egy evőkanálnyi legfinomabb paprikát adunk.
Innentől számítva húsz-harminc percünk van, hogy a hallé elkészüljön, illetve, hogy mi is berúgjunk. Ez egy gyors menet, kezdőknek nem ajánlott. A vége felé még ráküldhetünk 3-4 cseresznyepaprikát, a kevésbé részegek majd sziszegnek, de az ilyenek vessenek magukra…
Amikor a kanállal kóstolgatjuk, hogy ízre milyen, valójában vizuálisan ellenőrizzük az anyagot. Ugyanis a fűszerpaprikának tökéletesen el kell főnie, és homogén elegyet kell alkotnia a lével. Amikor még nem tökéletes, látható, hogy elválik a sűrűbb és a hígabb matéria. Akkor van kész, ha már egyneműnek látjuk, amikor a haldarabok felúsznak a lé tetejére, s ráadásul az íze is megérett.
El ne feledjük: a halat fehér borral illik kínálni. Apa garantálja: akkor sem fog szólni, ha előtte/közben/utána pálesszel is várjuk…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu