Jogi esetek

Bonyolult matekpélda örökösöknek

Család-otthonTanács Gábor2008. 08. 29. péntek2008. 08. 29.
Jogi esetek

Ritkán szoktunk konkrét kérdésekre válaszolni, de olvasónk más lehetőséget nem hagyott, címét ugyanis nem hagyta meg. Adott egy ház, amelynek tulajdonosa felerészben egy férfi, felerészben annak édesanyja, ő él az ingatlanban. Az anyának másik házasságából is van két gyermeke. A férfi meghal, fél házrészét a lánya örökli, a felesége – a levélíró – haszonélvezeti jogával terhelten.
Beköltözhet-e a fél házrészébe az unoka, vagyis olvasónk? Megegyezés kérdése, hiszen természetben kell megosztani az ingatlan használatát. Ez szinte mindig macerás, egyszóval ha nem muszáj, én nem javasolnám, bár jogilag megoldható. Ha eladják a másik fél házrészt, amíg a nagymama él, akkor az unoka élhet elővásárlási jogával. Ha a nagymama meghal, és nem hagy végrendeletet, akkor a törvényes öröklés szabályai szerint a leszármazottak örökölnek, egy-egy részt kap minden testvér. Az elhunyt testvér örökrészét annak leszármazottai között kell szétosztani, egyenlő arányban. A nagymama halála esetén a következő helyzet áll elő: a fél ház marad az unokáé, a másik fél házrészt pedig három egyenlő részre osztják, egyet-egyet kapnak az apa féltestvérei, egyet pedig az unoka. A végeredmény az, hogy négy hatod házrésze lesz az unokának, egy-egy hatoda pedig az apa két féltestvérének. Tegyük fel, hogy a nagymama végrendeletet ír, és abban a saját házrészét egyenlően a két élő gyermeke között osztja fel, ugyanakkor unokáját nem tagadja ki. Ilyenkor az unokának jár a köteles rész, ami a törvényes öröklési hányad fele, vagyis egy hatod helyett egy tizenketted házrész. Akkor a végeredmény: tizennégy huszonnegyed házrész az unokánál, öt huszonnegyed az egyik nagybácsinál, öt a másiknál.
Ha a felek között rossz a viszony, ez igazi róka fogta csuka helyzet. Ha a rokonok el akarják adni a részüket kifelé, akkor az unokának arra elővásárlási joga van – persze ha pénze is van hozzá. Gyakorlatilag bármilyen továbblépés csak a felek megegyezésével lehetséges, ha ez nem jön létre, akkor bírósághoz kell fordulni, hogy a közös tulajdont szüntesse meg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek