Messziről jött dajkák

Egy szomáliai, netán egy afgán menekült asszony is lehet dadus a budapesti és a debreceni óvodákban. Mindezt a református menekültmisszió teszi lehetővé egy uniós pályázat jóvoltából.

Család-otthonPalágyi Edit2008. 08. 05. kedd2008. 08. 05.

Kép: halacska református óvoda gyerekek képes biblia nevelőnő 2008 07 20 Fotó: Kállai Márton

Messziről jött dajkák
halacska református óvoda gyerekek képes biblia nevelőnő 2008 07 20 Fotó: Kállai Márton

Miután viszontagságos, gyakran tragikus körülmények közt hazánkba érkezik egy menekült család, három nehézséggel kell megküzdenie: legyen hol lakniuk, a gyerek járhasson iskolába, a szülők pedig találjanak munkát. Az előző két problémát már segített orvosolni a református menekültmisszió egy-egy programja. Most új kísérletbe fogtak, és a leghátrányosabb helyzetűeket, a nyelvismeret nélkül boldogulni próbáló nőket karolják fel – tudom meg Neves Costa Krisztinától. A református menekültmisszió vezetője szerint a hamarosan induló dajkaképzés legfőbb célja, hogy az afrikai vagy épp ázsiai országból származó, gyakran elszigetelten élő asszonyok beilleszkedjenek a társadalmunkba.
Budapesten tíz, Debrecenben pedig öt asszony lehet részese e kezdeményezésnek, melyet egy európai uniós pályázatból indítottak. Pszichológusok és drámapedagógusok állították össze azt a játékos elemeket is tartalmazó felvételi vizsgát, mellyel a jelentkezők közül épp a napokban választják ki a legalkalmasabbakat. Mivel a legtöbben nem beszélnek jól magyarul, elsőként egy öt hónapos nyelvi kurzuson vesznek részt.
A külhonban születettek eztán végezhetik el a dajkák OKJ-s képzését, mely magyar nyelvű vizsgával zárul. A menekültek addig is gyerekek közelében lehetnek, hat református óvoda ugyanis felajánlotta, hogy náluk tölthetik a gyakorlati idejüket. A szervezőket meglepte, hogy az óvodák milyen nyitottan fogadták az újszerű ötletet. A kísérlet abban is segíthet, hogy a kicsik korán megszokják az emberek sokféleségét, így később se figyeljék előítélettel azokat, akiknek más színű a bőre. A menekültek országismeretet, vállalkozási tudnivalókat és álláskeresési technikákat is tanulnak majd, bár megeshet, hogy közülük néhányan már a gyakorlati helyükön munkát találnak.
A leendő dajkákat nemcsak anyagilag támogatják – például zsebpénzt, útiköltség-térítést kapnak –, hanem lelkileg is. Legtöbbjüknek életformát kell váltaniuk: egy afgán nőnek például nehéz lehet megszokni, hogy nem a férje tartja el, hanem neki magának is munkába kell állnia. Az afrikai, ázsiai nők beilleszkedésén mentorok hálózata munkálkodik. Többnyire olyan református asszonyokat vonnak be e feladatba, akik vállalják, hogy hetente találkoznak a menekültekkel, és csaknem két éven át segítőtársaik lesznek abban, hogy új hazát találjanak nálunk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek