Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egy nő szoláriumot akart működtetni, kiváltotta a vállalkozási engedélyt, és bérbe vett egy ház földszintjén egy megfelelő helyiséget. Az ingatlan tulajdonosával határozott időre, három évre kötött bérleti szerződést, amelyben szerepelt az is, hogy a házrészt kizárólag szolárium működtetésére használhatja. Az üzlet azonban nem úgy ment, mint várta, ezért másfél év leteltével lehúzta a rolót, és visszaadta a vállalkozói igazolványát. Ugyan folytak egyeztetések közte és a háztulajdonos között, azonban nem sikerült dűlőre jutni a bérleti viszony közös megegyezéssel való megszüntetéséről. Ennek ellenére a nő a helyiséget üresen hagyta.
A tulajdonos úgy értelmezte az eseményeket, hogy mivel a szerződés határozott időre szólt, és közös megegyezéssel nem szüntették meg, ezért az továbbra is fennáll – így a bérleti díj továbbra is jár neki. A bérlő viszont azzal érvelt, hogy a szerződésben ki volt kötve, hogy szoláriumot működtet a helyiségben, más célra nem használja. Szoláriumot működtetni viszont már nem áll módjában, mivel erre vonatkozó engedélyét visszaadta.
A vita arról szólt, hogy a maradék másfél évre szóló bérleti díjat ki kell-e fizetni a volt vállalkozónak. A lakástörvényben az áll, hogy a bérleti szerződés a törvény erejénél fogva megszűnik, ha a bérlőnek a helyiségben végzett tevékenységéhez szükséges egyéni vállalkozói igazolványát visszavonták, vagy azt a bérlő visszaadta. Ez a szabály elvileg a bérbeadót védi attól, hogy a vállalkozói tevékenységet már nem végző, és így vélhetően jövedelemmel sem rendelkező bérlőtől könnyebb legyen megszabadulni. A törvény itt a visszájára fordult, és a határozott időre szóló szerződésből jelentett a bérlőnek kibúvót.
A bérbeadó azzal érvelt, hogy ezt a szabályt határozott időre szóló szerződéseknél nem kell alkalmazni. A szerződés felmondása jogtalan volt, ezért a fennmaradó másfél évre járó bérleti díjra is igényt tart.
A bérlő szerint viszont a szerződés nem felmondással, hanem a törvény erejénél fogva szűnt meg.
A bíróság részben a bérlőnek adott igazat: a szerződés valóban megszűnt, méghozzá felmondás nélkül. Ugyanakkor a szerződésnek azt a részét, mely szerint a bérlőnek szoláriumot kell működtetnie a bérleményben, a szerződés olyan lényeges feltételének minősítette a bíróság, ami a bérlőnek felróhatóan szűnt meg: ezért a bérbeadó kárigénye mégis alapos volt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu