Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Baranya megyében megbúvó Benyovszky-kastély ma idősek otthonaként működik. Azonban sokaknak nem a nyugodt pihenést nyújtja, hanem a bezártságot.
Kép: Görcsönyi idösek otthona kastély nyugdija néni bácsi beteg ápolás 2009.09.28. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth
Az évszázados fák óriás koronáinak takarása miatt még a környező falvakban élők számára is rejtett kincs a windsori stílusban tervezett görcsönyi Benyovszky-kastély. Építtetője (átépítője) a kalandos életű utazó Benyovszky Móric kései leszármazottja, Benyovszky Rudolf volt. Ő a család tulajdonába került (hajdanán jezsuiták által felhúzott) épületegyüttest „csomagolta újra”, kialakítva belőle egy hazánkban szokatlan küllemű várkastélyt. A legenda szerint Angliában megismert szerelmét kívánta eme apró gesztussal Magyarországra csábítani. Sikertelenül…
– A pazar épület – tudom meg Sz. Koncz Istvántól, Görcsöny polgármesterétől – most időskorúak otthonaként működik, akiknek ugyan nincs olyan merész álmuk, mint az egykori grófnak, de azért egy-két dologra vágynak ők is. Például, hogy az otthont működtetők liftet építsenek a kétszintes épületbe.
A főépületben huszonnégyen laknak a földszinten, ötvenkilencen pedig az emeleten. A járókerettel vagy bottal bicegve az első emeleten élők nem tudnak egykönnyen lejutni az arborétumszerű parkba. Ott jártunkkor a magasba nyúló, bástyákkal szegélyezett falak tövében dédnagymamakorú asszonykák üldögéltek a kerti székeken, halkan beszélgetve a szokatlanul, de talán mégsem bántóan erős októberi napsütésben. Ők szerencsések, mert a földszinten laknak, vagy segítséggel le tudtak bicegni azon a 24 lépcsőfokon, amely az emeleten élőket elválasztja a külvilágtól.
– Higgye el, mi ugyanúgy vágyunk arra a liftre, mint az itt lakók. Évek óta harcolunk érte, és figyeljük a pályázatokat is – mondja már beszélgetésünk elején Zárol Evelin, az intézmény igazgatója. – De ma már nagyon szigorú követelményekkel jár egy lift utólagos beépítése. A tűzvédelmi és egyéb szabályok figyelembevételével a beruházás végső összege a 80 millió forintot is elérheti. A működtető Baranya Megyei Önkormányzatnak pedig nincs erre elegendő pénze, főképp, hogy a témába illő pályázatok szinte mindegyike teljes akadálymentesítésről szól, beleértve a látás- és hallássérültek számára kialakítandó feltételeket, jeladó rendszereket is. A pályázatokon elnyerhető összegek általában csak töredékét teszik ki a várható beruházási költségeknek. A nővérek és segítőik persze leviszik az épület elé azokat lakókat, akik ezt kifejezetten kérik, bár mára már sokan beletörődtek a helyzetbe.
– Mikor volt utoljára a szabadban? – kérdezek egy nyolcvan év körüli bácsikát, aki a járókeretét mindig kézközelben, az ágya mellett tartja. – Most lesz három éve, hogy ideköltöztem, de még csak egyszer voltam lent. Amikor a mentősök kórházba vittek. Hát így menjek le? – mutat a járókeretére.-
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu