Milyen a tipikus magyar férfi?

A férfiak mind egyformák! – sóhajtanak időnként a hölgyek. Amúgy pedig milyenek? A Gfk Hungária megrajzolta a „tipikus” magyar férfi profilját.

Család-otthonRomvári Orsolya2009. 10. 11. vasárnap2009. 10. 11.
Milyen a tipikus magyar férfi?

Nos, a tipikus magyar férfi 176,5 centiméter magas és 81 kilogrammot nyom. A honi Ádámok nem igazán elégedettek a testsúlyukkal: 40 százalékuk fogyni, 13 százalékuk pedig hízni szeretne – méghozzá nem is keveset: mintegy 10 kilót.

Az elmúlt évtizedekben gyakran piperkőcnek bélyegezték a szépségükkel foglalatoskodó férfiakat. A kopott mackóban és lyukacsos atlétatrikóban sört kortyoló urak kora azonban lejárt. A médiában megjelenő férfi szépségikonok megteremtették az önmagára igényes, testével, kinézetével, illatával és megjelenésével tudatosan foglalkozó férfi-példaképet. Ma már a pasik is órákat töltenek el a tükör előtt, egyre többet költenek szépségápolásra, s rohamosan növekszik a kozmetikai szalonokba járó férfiak aránya is.

Az egészségével azonban már nem foglalkozik ilyen buzgón a honi férfinép. Míg a hölgyek 57 százaléka jár rendszeresen szűrővizsgálatokra, az uraknak kevesebb, mint a fele (45 százaléka). Sajnos a férfiak ma is csak akkor mennek orvoshoz, ha viszik őket. Többek között ennek tudható be az erősebbik nemet sújtó érrendszeri betegségek kiugróan magas aránya, s a rendkívül rossz halálozási mutatójuk. A férfiak átlagéletkora jelenleg nyolc évvel alacsonyabb, mint a nőké, s bár szinte minden évben több fiúgyermek születik, mint lány, mégis kevesebb férfi (47%) él, mint nő (53%) hazánkban. Az urakat leggyakrabban sújtó kórságok a magas vérnyomás, az ízületi gyulladás és a cukorbetegség.

 

Meglepő, de a tipikus pasi nem dohányzik: „csupán” 38 százalékuk cigarettázik rendszeresen, s további 6 százalék pedig alkalmanként. Az alkoholnak ugyanakkor továbbra is barátja a férfisereg: mindössze 14 százalékuk nyilatkozta, hogy soha nem néz a pohár fenekére. Bár a férfiak egyre nagyobb figyelmet fordítanak a fittségükre, a komolyabb strapát csak kevesen vállalják: mindösszesen 13 százalékuk sportol rendszeresen.

A tipikus férfi nem a konditeremben vesz nagy terheket a vállára, hanem a munkahelyén. Tízből nyolc nő még mindig azt gondolja, hogy elsősorban a férfiak dolga a család anyagi biztonságáról gondoskodni. S ebben voltaképpen nincs is vita a két nem között: a férfiak 83 százaléka ugyanis egyetért azzal, hogy a mindennapi betevőt elsősorban nekik kell előteremteni. Igaz, az erősebbik nem jobban is bírja a gyűrődést: Míg a nőknek 56, a férfiaknak „csupán” 45 százaléka számolt be arról, hogy nehezen viseli a munkájával járó stresszt.

Ma már természetes, ami néhány éve még nem volt az: apuka besegít az otthoni munkákba, tehát pelenkát cserél, mosóport vásárol, vagy éppen főz. Rohamosan módosulnak a nemi szerepek, s ezzel változnak a férfiak is. A fiatalok már egy másik férfiképet látnak, új feladatoknak kell megfelelniük, miközben az édesapjuk közreműködésével még a régi férfiszerepek alapján szocializálódnak. Ezt a vegyes képet kell(ene) most az új generáció férfitársadalmának jól kezelni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek