Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Három évvel ezelőtt egy felhívásról adott hírt a China Daily című angol nyelvű kínai újság. Tíz egyetemi hallgató – mindannyian neves intézmények diákjai – az interneten szólította fel honfitársaikat, hogy álljanak ellent a nyugati kulturális inváziónak, és ne hódoljanak be a karácsonynak.
Kép: People pose for photos with Christmas decorations in front of a shopping mall in Beijing December 9, 2009. REUTERS/Jason Lee (CHINA BUSINESS SOCIETY IMAGES OF THE DAY), Fotó: © Jason Lee / Reuters
A China Daily a kínai pártlap nemzetközi változata, azaz a mindenkori állami és pártvezetés álláspontját tükrözi, véleményét nem lehet figyelmen kívül hagyni. A diákok közleménye nem véletlenül kapott így nagy nyilvánosságot. Peking is kissé bizonytalan volt: mit tegyen azokkal a nyugati szokásokkal, ünnepekkel és divatokkal, amelyek pár év alatt szinte elözönlötték az országot.
A diákok erősen kifogásolták, hogy karácsony táján Kínában is elterjedt a fenyőfaállítás, az üdvözlőlapok küldése-cseréje, a nagy eszem-iszom és persze az ajándékozás szokása. „A nyugati kultúra nem csendes esőként, hanem viharként csapott le az egész országra” – panaszkodtak. Szerintük Kína-szerte nagy bulikat, partikat tartanak ilyenkor, és még csak eszükbe sem jut, hogy a karácsony mibenlétére akár egy gondolatot is pazaroljanak. „Az egész ország tömegesen vesztette el a józan eszét, ideje tehát visszatérni a konfucianizmushoz” – írták. Követeléseik világosak: a kínai kormány avatkozzék közbe és vessen véget a nyugati szokásoknak, tartassa be a hagyományokat. Konfucius több mint félezer évvel a keresztény időszámítás kezdete előtt élt. Az ő gondolataira épül az a társadalmi, erkölcsi, politikai és filozófiai világrend – amolyan államvallás –, amely az erkölcsökön és a tudáson, az oktatáson és az önmérsékleten alapul.
Igaz lehet ugyan, hogy a kínaiak nem nagyon gondolnak bele egy-egy ünneplésre okot adó alkalom hátterébe, de úton-útfélen emlékeztetik őket a jeles napokra. Az üzletek kirakataiban, a reklámokban jó előre közlik, hogy egyebek között mikor van a szerelmesek napja, a Valentin-nap, és Kína-szerte folyik már a karácsonyi vásárlási kampány is. Az emberek – főleg a fiatalok – már a falvakban is megajándékozzák egymást, a városokban divatos éttermekben lakomáznak, korzóznak a nagy bevásárlóközpontokban.
Kínában több mint 1,3 milliárd ember él, a keresztények száma nem haladja meg a húszmilliót. Ők emelnek karácsonyfát is, a Fények fáját, a gyerekek pedig kiteszik az ablakba a zoknikat és várják a „Karácsonyi Öregapót”, a kínai Mikulást. Az éjféli mise szokása olyan gyorsan terjed, hogy a keresztény templomok már képtelenek befogadni a hirtelen megnőtt sokaságot.
A szárazföldi Kínában december 25. ugyan nem hivatalos ünnep, munkaszüneti nap, de Hongkongban és Makaón igen. Ok is akad az ünneplésre. Az első világháború után először fordul elő, hogy nem az Egyesült Államok vezeti a gazdasági válságból való kilábalást, ha-nem Kína, a világ harmadik legnagyobb gazdasága. Volt némi visszaesés, de a belső forgalom így is 15 százalékkal nőtt az elmúlt évben. Az idén több új autót adtak el Kínában, mint az Egyesült Államokban: csaknem 13 milliót. A világ karácsonyfái alá nagy számban tesznek olyan ajándékokat, amelyek Kínában készültek. A kínai alkalmazkodásnak van egy másik jelképe is: a műanyag karácsonyfák 85 százaléka Kínában készül.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu