Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ismert a mondás: minden sikeres férfi mögött egy erős asszony áll. Néha több is. Vannak esetek, amikor ez különösen szembetűnő, olyannyira, hogy a férfi talán be sem tudta volna futni ragyogó pályáját legerősebb támogatója, asszonya nélkül.
Méltatlanul keveset tud a közvélemény József nádorról, aki „Habsburgnak született, de magyarként halt meg”. Az 1776-ban született főherceget bátyja, Ferenc megkoronázása után, 19 éves korában ismerték meg Magyarországon. A fiatal korát meghazudtolóan komoly és felelősségteljes ifjút a pozsonyi országgyűlés 1796-ban nádorrá választotta. Az elkövetkező ötvenegy esztendőn át méltó vezetője volt hazánknak. Minden modern kezdeményezést felkarolt, felsorolni is sok lenne, milyen intézmények alapítása, illetve engedélyezése fűződik nevéhez – a csillagvizsgálótól a műszaki felsőoktatási iskolán át az első vasútvonalunkig.
Háromszor nősült, s ebből kétszer is megadatott neki a boldog házasság adománya. Első feleségével, a fiatal Alexandra Pavlovával a budai várban rendezkedtek be, fényűző udvart vittek. Bár a frigy politikai érdekből köttetett az orosz cár leányával, igazi szerelmi házasság lett belőle. Amikor az ifjú nádorné alig két év múlva gyermekágyban meghalt, József vigasztalhatatlan volt. Második házassága még rövidebb ideig tartott, Hermina hercegnő is belehalt a szülésbe.
Igazi, hozzá méltó, vele együtt munkálkodó lelki társát harmadik feleségében, Mária Dorottya württembergi hercegnőben találta meg. A nádorné elkötelezett lutheránus volt, aki nagyon sokat tett a magyar protestánsokért. Megalakította a budavári evangélikus gyülekezetet, iskolákat, szeretetotthonokat alapított. Az ő hatására a nádor még több jótékony célt követett. Puritán otthonukban szolid, csendes családi életet éltek öt gyermekükkel.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu