Virágnévnapok: angyali Angelika

Ma van Angelika napja. Az latin angelicus melléknév női alakjából származik, jelentése angyali, angyalhoz hasonló. Angelica alakban pedig egy növénynemzetség, az angyalgyökérfélék nevét is jelöli, meglehet, az ide tartozó növények kiváló gyógyhatását tartották mindenre jónak, azaz angyalinak az egykori névadók.

Család-otthonValló László2010. 01. 27. szerda2010. 01. 27.
Virágnévnapok: angyali Angelika

Az orvosi angyalgyökér (Angelica archangelica) Észak-Európában honos, hazánkban is termesztett kétéves növény. Gyökerét már a középkori kolostorok kertjeiben is felhasználták, elsősorban fűszerként.

Levele és gyökere saláták, főzelékek, mártások ízesítője ma is. Különleges aromája, édeskésen kesernyés íze miatt likőrök, gyomorkeserűk kedvelt alapanyaga.

A növény gyökere kiváló gyógyhatású. Étvágyjavító, vizelet- és szélhajtó, izzadást megszüntető, idegerősítő gyógytea keverékek fontos alkotóeleme. A gyomor- és bélbántalmaktól szenvedők ételeinek értékes gyógy-fűszere.

Az orvosi angyalgyökérnek nemcsak a gyökere, minden része fogyasztható, még a virága is. Gyökerét ősszel szedik fel, és darabokra vágva szárítják. Feldolgozása során érdemes gumikesztyűt húzni, mert a nedve hólyagot húz az érzékeny bőrön.

A nemzetség vadon tenyésző faja az erdei angyalgyökér (Angelica sylvestris), amely a nedves rétek, liget- és láperdők évelő vadvirága. Csaknem egész Európában elterjedt, hazánkban elég gyakori. Gyógyhatása az orvosi angyalgyökérével azonos.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek