Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Január 22 Artemízia napja. A kissé férfiasan csengő női névből, az Artemiszből képzett – mondhatni tovább nőiesített – női keresztnév. Az Artemisz görög eredetű mitológiai név, a vadászat, a vadállomány, a termékenység és a Hold istennőjének neve, eredeti jelentése: friss, egészséges. Ugyanezt a jelentést hordozza a képzett alak, az Artemízia is.
Vajon tudják-e a névadók, illetve a név viselői, hogy a különlegesen csengő Artemízia latin változata, az Artemisia egy növénynemzetség nevét is jelöli? Mégpedig az ürömfélék nemzetségét, amelynek két fő faja található meg hazánkban: a fekete vagy közönséges és a fehér üröm. Így lehet az Artemízia egyben virágnévnap is.
Latin nevében az üröm is Artemisz görög istennő nevét őrzi, minthogy az ókori görögök az ő adományának tartották. A fűszer- és gyógynövényként elterjedt fehér üröm (Artemisia absinthium) latin nevében a második szó a növény ízére utal – az absinthosz ugyanis keserűt jelent.
Hazánkban már a középkori kolostorkertekben is általánosan elterjedt gyógynövény volt, étvágygerjesztő, frissítő, erőnlétet növelő kivonatot készítettek belőle. Fűszerszámként – azaz fűszernövényként – pedig húsételek ízesítése során éltek vele. De bélféregűző, görcsoldó hatása miatt is termesztették.
Napjainkban is hasonló módon használják ételízesítésre, emellett azonban a fehér üröm ürmösborok, keserű italok, likőrök általános fűszere is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu