Szűrővizsgálatok és a TBC

Tolna megyei olvasónk is hallotta a faddi híreket: nemrég egy 29 éves, tébécében megbetegedett asszony valószínűleg tizenkét hozzátartozóját is megfertőzte.

Család-otthonDr. Szirmák Eszter2010. 02. 19. péntek2010. 02. 19.
Szűrővizsgálatok és a TBC

Tudja, hogy az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat regionális szervezete kötelező ingyenes tüdőszűrést tart Faddon február 25-től március 9-ig, levélírónkat mégis nyugtalanítja: hogyan reagál minderre a lakosság, többen vagy kevesebben járnak el ezután tüdőszűrésre?

Magyarországon nem kötelező a tüdőszűrés, ám a faddi eset után az országos tiszti főorvos kijelentette: Tolna megyében 2010-től várhatóan kötelezővé teszik a szűrést, mert a tavalyi évben megduplázódott, a szekszárdi kórház adatai szerint 21-re nőtt a tébécés betegek száma a megyében. Egyébként csak azokon a területeken kötelező a tüdőszűrés, ahol egy év alatt az új megbetegedések száma 25 százezrelék fölött van. Tehát 100 ezer lakosból több mint 25 betegszik meg.
Gümőkórként, tuberkulózisként is ismert ez a fajta, fertőző tüdőbetegség, melyet a mycobacterium tuberculosis bacilus okoz. Hatására a beteg tüdejében rögök, gümők keletkeznek, melyek meggátolják a megfelelő tüdőfunkciókat. De nem csak a légzőszervet támadhatja meg a bacilus: felelős többek között az agyhártyagyulladásért, megtámadhatja a nyirokrendszert, a húgyutakat és az ízületeket is. Főként a gyenge immunrendszer, a kábítószer-használat, a dohányzás, a cukorbetegség, a nem kielégítő minőségű étrend, valamint a szegény életmód a kiváltója.

Mell-, illetve erős hátfájás, véres köpet, láz – ezek a legfeltűnőbb jelei a már előrehaladott állapotban lévő gümőkórnak. Emellett a több hétig tartó, szűnni nem akaró köhögés, fáradtság, izzadás, étvágytalanság is mind a fertőző betegség kísérő tünetei lehetnek.

Leginkább cseppfertőzéssel terjed, a baktériumokat a beteg köhögéssel, tüsszentéssel, köpéssel és beszéddel juttatja környezetébe. Nagy az esély az átfertőződésre, ezért aki gyakran kerül kapcsolatba a fertőzött beteggel, 22 százalék a valószínűsége, hogy elkapja a tüdőbajt.

Antibiotikummal kezelhető az időben felfedezett betegség, általában 6-12 hónap alatt. Gyermekek esetében megelőző védőoltással elkerülhető az esetleges fertőződés. A betegség elkerülése vagy időbeni észrevétele miatt fontos a rendszeres tüdőszűrő vizsgálatokon való részvétel!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek