Fejfájás és a vérnyomás

Magas vérnyomás jeligére vár választ olvasónk, akinél az utóbbi időben egyre sűrűbben jelentkező fejfájása hátterében magas vérnyomást diagnosztizált orvosa. A szakember gyógyszer mellett életmódváltást is javasolt. Azt kérdezi: muszáj-e ez, vagy elegendő a gyógyszert szednie?

Család-otthonDr. Szirmák Eszter2010. 03. 12. péntek2010. 03. 12.
Fejfájás és a vérnyomás

A magas vérnyomás kialakulásában szerepet játszhatnak alkati tényezők. A piknikus vagy köpcös alkat, a túlsúly kedvez a betegségnek. Hozzájárulhat még a fokozottabb sófogyasztás, alkohol, kávé, esetleg tea mértéktelen ivása, a stressz, a mozgásszegény életmód, a dohányzás. A vérnyomás alakulását befolyásolhatják hormonális változások, például nőknél a klimax hozhat magasvérnyomás-betegséget. Számos kór, többek között a vesebetegség vagy a pajzsmirigy, a mellékvese eltérései is előidézhetik.

A mérsékelten emelkedett, úgynevezett enyhe hipertónia esetén az életmódváltás önmagában is hatásos lehet. (Enyhe hipertóniáról a 140-159/90-99 Hgmm-es értékeknél beszélünk.) Az életmód megváltoztatása elengedhetetlen a gyógyszerre szorulóknál is. A rendszeres kocogás, a kerékpározás, az úszás már önmagában is csökkentheti a vérnyomást. Ám mielőtt belefognánk, beszéljük meg a háziorvossal vagy a kardiológussal, hogy milyen és mennyi mozgást javasol.

Ezenkívül ajánlott a sóban szegény, de nem teljesen sómentes táplálkozás. Táplálékunk legyen kalóriában is csökkentett. Fontos a kiegyensúlyozott élet megteremtése, a stresszhelyzetek okos feldolgozása és kezelése. Az orvos által előírt gyógyszereket pontosan kell szedni. A mai modern gyógyszerek hatása 24 órás, így általában elegendő napi egyszer bevenni azokat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek