Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Vajon szabad-e otthon szülni? A válaszért nemrég az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult egy magyar édesanya.
Világra hozni egy gyermeket: lélekemelő csoda és fájdalmas biológiai valóság. Örök misztérium, ugyanakkor a lét legtermészetesebb eseménye. Magyarországon tavaly kilencvenezer gyermek született, ebből nyolcvankilencezer-hatszázan kórházban. Négyszázan pedig otthon.
Viki hercegkisasszonynak öltözve táncol a bólyi rönkház nappalijában, mialatt édesanyja, Szabó Gabriella felidézi a négy évvel ezelőtti eseményeket:
– Kint verőfényes napsütés volt, itt bent égtek a gyertyák, úgy vártuk a születést. Amikor kibújt a baba és a karunkban tartottuk, akkor választottunk neki nevet. Gyönyörű piros törölközőbe csavartuk.
Az autó a ház előtt állt, szükség esetén negyedóra alatt jutottak volna el a kórházba. A bába, akit a tízperces fájásoknál értesítettek, az összes szükséges felszereléssel és a baba szívhangjának ellenőrzésére szolgáló ultrahanggal meg is érkezett. Végig a háttérben tartózkodott, csak a kitolásnál volt jelen.
– Az egyik nagyanyám öt, a másik hét gyereket szült meg otthon. Hiszek abban, hogy a nők genetikailag ezt nem felejtik el. Hiszek a fájdalomban is: hogy előre visz, hogy jobbá tesz, hogy segít. Bíztam Istenben és önmagamban. De elfogadtam azt a tényt, hogy bármi történik, nekünk úgy lesz a legjobb. A szülés így olyan spirituális élménnyé vált számomra, ami nélkül hatalmas űr tátongana az életemben.
Virovecz Editék esete nem ilyen sikertörténet. Marci már másfél éves, de édesanyja a mai napig nem dolgozta fel, hogy nem sikerült otthon világra hoznia kisfiát. Rengeteg szakirodalmat elolvastak, minden létező ismeretet begyűjtöttek férjével a várandósság alatt. Gabiékhoz hasonlóan ők is elvégezték az Alternatal Alapítvány szülésre, születésre felkészítő egyhetes tanfolyamát.
– Akik a lelkükkel mélyebb kommunikációt folytatnak, azoknak a szüléssel kapcsolatban is mélyebb elképzeléseik vannak. Azt szerettem volna, ha az én gyermekem szelíd körülmények között, harmóniában érkezik a világra.
Nem így történt. Tizenkét órás, nagyon szép vajúdás után a fájások elgyengültek. Ekkor a bába – akinek kötelessége a legcsekélyebb kockázati tényező felmerülése esetén is orvosi segítséget kérni – úgy határozott, biztonságosabb, ha a szülés a kórházban folytatódik.
– A kórházban nem mertük vállalni, hogy tervezett otthon szülésre készültünk, nehogy meghurcoljanak érte. Inkább lehazudtuk a fél világot. Belém nyomták az oxytocint, utána negyedórát töltöttem a szülőágyon. Egy hang nem jött ki a számon, csak csendben sírtam. Annyira készültem… Ott meg vakított a lámpa, az orvos a nővérrel valami egészen más témáról beszélt. Végül belém könyököltek és kijött Márton. A gátmetszés lelki vágás is volt egyben.
Edit félelme nem volt alaptalan. Az otthon szülést tervező kismamák egybehangzó tapasztalata, hogy számos hátrányos megkülönböztetés éri őket várandósságuk során. A legdurvább sérelmekről azok számolnak be, akik szülésüket kórházban kénytelenek befejezni.
– Magyarországon az otthon szülés jogi szabályozása nincs megoldva, emiatt kriminalizálódik a tevékenység, a legkisebb komplikáció esetén is büntetőeljárás indul. Tudomásunk szerint az országban tizennégy bába kísér otthon szülést, ebből négy bíróság előtt áll. Ha lenne érvényes jogszabály, nem kerülhetnének ilyen helyzetbe – mondja dr. Bodrogi Bea ügyvéd, az Alternatal Alapítvány jogi szakértője. A bábák kivétel nélkül szakképzett, gyakorlattal rendelkező szülésznők, többségük az Alternatal Alapítvány keretein belül folytatja tevékenységét. Az otthon szülés kísérését kizárólag a leendő szülőkkel való alapos előkészületek után, rendszerint komplikációmentes várandósság és várhatóan komplikációmentes szülés esetén vállalják. Alapfeltétel a kórház közelsége is.
A bába, akinek a telefonszámát megkaptam, azonnal megígérteti velem, hogy semmit nem árulok el kilétéről. Még azt se írhatom le, melyik megyében tevékenykedik. Fél. Az előzmények ismeretében ez nem csoda. Miért vállalja mégis a feladatot? Elsősorban nem a pénzért: a bábák szülésenkénti költségtérítése töredéke a kórházban kifizetett összegeknek.
– Ha hagyjuk, hogy egy édesanya külső irányítás nélkül, saját ritmusában, a neki megfelelő testhelyzetben szülje meg gyermekét, azzal hihetetlen erő birtokába jut, amiből egész életében töltekezhet. Átéli a nőiségét. Elhiszi, hogy képes anyává válni, felelősséget vállalni.
A bába azt is elmondta, az első percek benyomásai óriási szerepet játszanak a gyermekek személyiségfejlődésében. Nagyon fontos, hogy a kisbaba nyugalomba, szeretetbe, finomságba érkezzen – hogy képes legyen szeretetteli felnőtté válni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu