Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Úgy tűnik, Amerikában ráébredtek a család fontosságára: megfordulni látszik az a tendencia, hogy az időseket kirekesztik a társadalmi és családi élet mindennapjaiból. Magyarországon viszont még mindig inkább szeparáltan élünk.
A Pew Research Center kutatása szerint az elmúlt harminc évben 4 százalékkal nőtt azoknak az amerikai családoknak az aránya, ahol legalább két felnőtt generáció, vagy a nagyszülők és még egy generáció él együtt. Ez ma 49 millió lakost jelent – olvasható az ELTE-TáTK hírlevelében.
1940 és 1980 között jelentősen csökkent azoknak az amerikaiaknak a száma, akik többgenerációs családmodellben éltek. Míg az együttélés e formája 1940-ben még a lakosság 25 százalékára volt jellemző, addig ez az arány negyven év alatt több mint a felére csökkent.
A többgenerációs családmodellek kialakulásában a legnagyobb szerepet a bevándorlók játszották. A vizsgálat szerint a latin-amerikaiak 22, a feketék 23, az ázsiaiak 25 százaléka él többgenerációs háztartásban, míg ez az arány a fehérek esetében csak 13 százalék.
A másik ok, hogy ma már a fiatal felnőttek is később házasodnak, mint korábban, tehát tovább élnek együtt szüleikkel, nagyszüleikkel.
A harmadik okként az elmúlt évek gazdasági válságának hatása – a munkanélküliség és az ingatlanárverések számának megugrása szerepel.
A TÁRKi egy évvel ezelőtti kutatásai szerint Magyarországon még mindig a szülők és gyermekeik alkotta családok jellemzőek. A magyar otthonokban ugyanis átlagosan 2,64 személy él együtt. A háztartások 23 százalékában csupán egy, 30 százalékukban pedig két fő lakik együtt.
A megkérdezettek csaknem 40 százaléka él olyan háztartásban, ahol 3 vagy 4 fő lakik egy fedél alatt – gyermekükkel élő szülők, elvált szülők gyermekkel, vagy más családi, esetleg egyéb kötelékek szerint szerveződő háztartások. Hazánkban a nagycsaládos életforma kevésbé jellemző: a válaszadók 7 százaléka él olyan háztartásban, ahol 5-nél több személy lakik együtt.
A szakértők szerint az egyedül élő idősebbek kevésbé egészségesek és gyakrabban éreznek szomorúságot, depressziót, mint azok a kortársaik, aki a házastársukkal vagy másokkal laknak együtt. Ezért lenne különösen fontos, hogy nagyszüleink ne maradjanak magukra életük alkonyán.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu