A pajzsmirigy túlműködése

Olvasónknál nemrégen fedezték fel a kis szerv túlműködését. Gyógyszert kapott. Kérdezi: meddig kell azt szednie, és mire számíthat?

Család-otthonDr. Szirmák Eszter2010. 04. 02. péntek2010. 04. 02.
A pajzsmirigy túlműködése

A pajzsmirigy egy kis pillangó alakú, mirigyes szerv, amely közvetlenül az ádámcsutka alatt helyezkedik el. Normálisan nem látható és csak alig tapintható – megbetegedésekor azonban láthatóvá és könnyen tapinthatóvá válhat. A pajzsmirigy által termelt hormonok szabályozzák anyagcsere-folyamataink sebességét. Többek között növelik a sejtekben felhasznált oxigén mennyiségét, hatásukra szervezetünk több fehérjét is termel. A pajzsmirigy-túlműködés hátterében számos betegség állhat, például gyulladás vagy autoimmun-betegség. A pajzsmirigy megnagyobbodhat egyenletesen, és lehet az elváltozás göbös. Ez utóbbinál a göbök termelik a túlműködést okozó extra hormonmennyiséget.

A betegség izgatottságot, ingerlékenységet, pszichés nyugtalanságot okozhat. Gyakori a szapora szívverés, a nyirkos bőr, a kézremegés. Fontos tünet lehet, hogy fokozott étvágy mellett a beteg testsúlya csökken, és sokszor hasmenés is előfordul. Jellegzetes tünet lehet még a szemgolyók kidülledése, ami eleinte csak csillogóvá, nagyobbá teszi a szemeket, később azonban a kidülledő szemek már ijesztőek, és veszélyeztetik a látást is. A pajzsmirigy-túlműködés mindenképpen kezelendő. Gyógyítása lehet gyógyszeres gátló kezelés, izotópos működéscsökkentés vagy műtéti. Fontos, hogy a pajzsmirigybetegségben szenvedőt endokrinológus kezelje. Szakszerű gondozás szükséges ahhoz, hogy időben végezzünk beavatkozást – műtétet, jódizotóp-kezelést –, ha a folyamat gyógyszerrel nem rendezhető. 
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek