Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hogyan legyünk fiatalos öregek? Hazánkban több 3,6 millióan tartoznak az ötvenen túliak táborába, ám a korosak egyre aktívabbak.
Egy tizenéves már a jó karban levő negyvenest is „roskatag aggnak” tartja. Ám a nyugdíjasok mind népesebb tábora nem hagyja magát! Egy vizsgálatból kiderült: minél idősebb embert kérdeznek meg arról, hol húzódik az öregedés határa, annál magasabb kort jelöl meg. A hatvan feletti magyar nők például úgy vélik, csak hetvenhét év után köszönt be az öregkor – hangzott el a Fogyasztói Platform budapesti konferenciáján.
Ahogy mondani szokták, ötven felett mindenkinek olyan az arca, amilyet megérdemel. Ám a ráncaikat vállaló korosak is buzgólkodhatnak azon, hogy fiatalosabban, aktívabban éljenek. A korral ugyanis érdemes dacolni, s ez jórészt az akarattól függ! Leginkább a képzettebb, nagyvárosban élő nőknek sikerül ez, ők tervezik legkésőbbre a visszavonulást. Azt vallják: az ember annyi idős, amennyinek érzi magát. Gyakran az egyedül maradt férfiak hagyják el a legkönnyebben magukat.
Egy kutatás szerint hazánkban azt tartják öregnek, aki: nem tudja magát ellátni, szellemileg leépült, egészségi állapota megromlott, nem képes alkalmazkodni a változásokhoz, azaz maradivá vált. Mások a szegénységgel, egyedülléttel társítják a hajlott kort. Eszerint magunk is sokat tehetünk azért, hogy elűzzük az aggkor démonait. Például úgy, hogy megőrizzük nyitottságunkat, testi és szellemi frissességünket, állóképességünket.
A fiatalosság megőrzésében segít a mozgékonyság, a sport, a kerti munka. Ugyancsak hasznosak a szellemi játékok, a rejtvények, az újságolvasás. S persze a barátok-barátnők társasága, melyre még az életvidám kilencvenesek se sajnálják az időt!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu