Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A nők általában gyorsabban, dallamosabban és helyesebben beszélnek, mint a férfiak. A két nem közötti beszélgetéseket azonban továbbra is az Ádámok uralják.
A férfiak és nők beszéde sok mindenben különbözik. Mivel a férfiak hangszalagjai hosszabbak és vastagabbak, eleve mélyebb hangon kommunikálnak. A férfibeszéd általában 100 és 200 Hz közötti tartományon mozog, míg a nőké 150–300 Hz-en.
Ez egyrészt genetikai adottság, másrészt a társadalmi hatások eredménye. A férfiak és nők beszédmagassága közötti különbség Európában például kisebb, mint az USA-ban vagy Japánban. Másrészt megfigyelték, hogy mivel a magas hangú, dallamosabb beszédet önkéntelenül komolytalanabbnak találjuk, a vezető beosztású nők gyakran férfiasabb − mélyebb hangú, monotonabb− beszédstílust vesznek fel − írja Huszár Ágnes „gendernyelvész” a Magyar Tudomány hasábjain.
Édekes különbség a két nem kommunikációjában, hogy a hölgyek gyakrabban beszélnek egyes szám első személyben, míg az urak jobbára általános alanyt használnak. Emellett az Évák kevesebb helytelen nyelvi formát − s sokáig kevesebb trágár kifejezést is − használtak, mint az Ádámok. A mai lányok azonban majd annyi trágársággal fűszerezik mondataikat, mint a fiúk – állítják a kutatók.
A beszélgetéseik céljában és a napirendre kerülő témák körében azonban továbbra is különböznek a nemek. A nők egymás között leginkább érzelmekről diskurálnak, s társalgásuk gyakran egy pszichoterápiás foglalkozásra hasonlít, ahol mindenki elpanaszolja búját-bánatát, a résztvevők pedig kifejezik a másikkal való szolidaritásukat. Ezzel szemben a férfiak inkább „dolgokról” beszélgetnek, s sokkal gyakrabban dicsekszenek, mint panaszkodnak.
De mi történik a két nem társalgásakor? Pamela Fishman és Victoria Leto DeFrancisco házastársak beszélgetéseit vizsgálták, s azt találták, hogy noha a nők több témát vetettek fel, ezek nagy részére a férfiak nem reagáltak. A a párbeszédeket többnyire a férfiak uralták, a nők pedig jó partnernek bizonyultak: élénk szemkontaktust tartottak, s gyakran fejezték ki egyetértésüket.
Mára a kutatások azt sztereotípiát is aláásták, miszerint a gyengébbik nem beszédesebb lenne, sőt a vizsgálatok szerint a mindkét nem részvételével folytatott társalgásokban általában a férfiak beszélnek többet, s ők azok, akik gyakrabban szakítják félbe a másik nem mondókáját. Míg ugyanis az azonos neműek közötti beszélgetésekben ritka a közbevágás, a két nem társalgásában viszonylag gyakori, s ezek jó részét – egy vizsgálat szerint mintegy 96 százalékát – a férfiak követik el.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu