Prosztatarák

Nemrég megjelent írásomra érkezett számos érdeklődés késztetett arra, hogy bővebben foglalkozzam e témával. A prosztatarák évente körülbelül 1200-1400 férfi halálát okozza hazánkban. A kór legfőképpen az idős férfiak betegsége: 65 és 75 év között fordul elő leggyakrabban, de 50 éves kor felett egyre nő a kockázata.

Család-otthonDr. Szirmák Eszter2010. 05. 14. péntek2010. 05. 14.
Prosztatarák

A prosztatarák kezdetben nem okoz tünetet. A vizelési panasz, potenciazavar, gáttáji fájdalom nem a rák specifikus tünetei, de jelezhetik azt. A csontáttétek jelentkezésekor léphetnek fel mozgásszervi fájdalmak. Mivel az esetek kétharmadában a daganat a szerv szélén helyezkedik el, porckemény tapintatáról a szakorvos könnyen felfedezi. A kisebb rákos elfajulásokat azonban tapintással nem lehet diagnosztizálni. Ebben van jelentős szerepe a PSA vérvizsgálatnak. A PSA 4 alatti értéke normális. E feletti értéknél sem egyértelmű a diagnózis. Az emelkedő érték a gyanús. A teljes PSA és az úgynevezett szabad PSA érték 10% alatti aránya szintén daganatra utalhat.

A prosztatarák kezelésének megválasztása függ a betegség kiterjedésétől, a szövettan eredményétől, a beteg korától, általános állapotától, a PSA koncentráció­jától és a társbetegségektől. A radikális prosztataműtét lokális daganatnál, áttétek hiányában, viszonylag fiatalabb korban, jó általános állapotban végezhető el. A radikális műtét alternatívája lehet a sugárkezelés.

Hormonális kezelést kapnak azok a betegek, akiknél műtét nem jöhet szóba. A férfihormonszint csökkentése a hormonra érzékenyen reagáló daganatoknál hoz gyógyulást. A hormonkezelés célja a tesztoszteronszint csökkentése. Ennek egyik lehetséges módja a herék eltávolítása. Ez a megoldás sajnos nem visszafordítható. Az orvos minden esetben mérlegeli a beavatkozás előnyének és kockázatának arányát.

A kémiai kasztráció, vagyis a tesztoszteronszint gyógyszeres csökkentése az úgynevezett LHRH/GnRH analógok adásával történik. Ugyanúgy a tesztoszteronszint csökkenése jön létre ebben az esetben is, de nem végleges formában, mint a hereeltávolításkor.

Másodlagos kezelési lehetőségeket kell bevetni akkor, ha a daganat hor¬mon¬re¬zisztens, vagyis a hormonkezelés nem hoz javulást, és a folyamat előrehaladottá vá­lik. Bizonyos esetekben pedig kemoterápiát kell választani.

A korábbi cikkben említett gyógyszer is az LHRH/GnRH csoportba tartozik. Egy új készítmény bevezetéséről írtunk, de a cikk vége sajnálatosan lemaradt, melyben arról írunk, hogy bár új a készítmény, de nem egyetlen az LNRH/GnRH terápiás palettán. Hazánkban ma is kapható ugyanebbe a csoportba tartozó, hasonló hatékonyságú készítmény, mely már régebb óta az urológusok rendelkezésére áll a betegség gyógyításához. Az új készítmény arra ad lehetőséget, hogy az orvosok gyógyító palettája szélesedjen, és a hatások szélesebb körben összehasonlíthatóvá válhassanak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek