A betörők sosem nyaralnak

Ha végre nyaralhatunk, elengedjük magunkat. Ám vigyázat, a bűnözők sosem lazítanak! Sőt, igazából ilyenkor jön el az ő idejük...

Család-otthonPalágyi Edit2010. 06. 21. hétfő2010. 06. 21.
A betörők sosem nyaralnak

A nyár laza, kellemesen felelőtlen időszakát előszeretettel használják ki a zsebtolvajok, a strandok szarkái, sőt, a betörők is.

Mire érdemes vigyázni, ha felhőtlen napokra vágyunk?
A hőségben szívesen vetkőzünk fürdőruhára, de a vízparton lerakott ruhák közt őrizetlenül hagyjuk az értékeinket is. Otthon esténként kitárjuk az erkélyajtót, s akár egész éjszakára is az ablakot. Ha a nyaralni indulunk, őrizetlenül hagyjuk a lakást, s ez a bűnözőknek máris felhívás – ha nem is keringőre, de betörésre.

Kocsis Irén Mária rendőr alezredes, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője szerint nyáron a szokásosnál is elővigyázatosabbnak kell lennünk.
Egy esetleges bűncselekmény nemcsak anyagi, de lelki károkat is okoz, hiszen az esemény után sokáig megmarad a félelem. Könnyen elveszítjük a biztonságérzetünket, sokan attól rettegnek, hogy a bűnöző visszatér. A betörések, tolvajlások okozta kár ráadásul a legtöbbször nem térül meg. Ráadásul megeshet, hogy komolyabb baj is adódhat abból, ha a bűnelkövető, aki üres lakásra számít, egyedül találja otthon a gyereket, vagy a betegeskedő családtagot.

Sok társasházban a lakók tudatosan védik az értékeiket. Hasznos, ha kaputelefonnal nyitható csak a bejárati ajtót, illetve a lépcsőházakat vasajtókkal zárják le. Szerencsés dolog, ha este 18-20 óra után már belülről, kulccsal zárják a főkaput. Az összetartó lakóközösségek arra is jók, hogy figyeljék egymás lakásait. Így észrevehetik, ha valamelyik körül idegen, gyanús személy őgyeleg, és kiüríthetik például annak a szomszédnak postaládáját, aki éppen nyaralni van.  Az is dicséretes, hogy egyre több lépcsőházban szerelnek fel biztonsági kamerát, amely 72 óráig megőrzi a felvételeket. Így egy bűncselekmény után fénykép is marad az elkövetőről. A besurranó tolvajok is komoly kárt okozhatnak, ezért még akkor is érdemes bezárni az ajtót, ha otthon tartózkodunk. Jó szolgálatot tehet egy biztonsági lánc is..

A rendőrök azt javasolják, hogy végzettségét, doktori fokozatát, munkahelyi titulusát senki ne tüntesse fel az ajtó névtábláján, mert ebből az anyagi helyzetére következtethetnek. Egyedülálló nőknek nem biztonságos kiírni a lánykori nevüket, az özvegyi állapotra utaló szócskát – ilyenkor elég a vezetéknév. Nem jelent paranoiát, ha néha átvizsgáljuk a bejárati ajtót, hogy látunk-e rajta jelet, számot, ragasztócsíkot, hajszálat, gyufaszálat a résekben. Ilyesmit hagynak ugyanis a betörők a kiszemelt helyszínen, s később ezek segítségével bizonyosodnak meg arról, otthon vannak-e a háziak.

A legtöbb betörő az ajtón át hatol be a lakásba, így a nyílászárók védelme a legfontosabb. Mielőtt elindulunk, érdemes körbejárni az otthonunkat, hogy minden ablakot rendesen becsuktunk-e. A zárakon nem érdemes spórolni. A rendőrök szerint nincsen feltörhetetlen zár, de a több ponton záródó, erős ajtó láttán mérlegel a betörő, vajon érdemes-e bajlódnia vele, s megeshet, hogy inkább könnyebb prédát keres. A korszerű zárszerkezet tehát a megelőzést is szolgálja.

Nagyobb pénzösszeget, ékszereket, műtárgyakat nem érdemes a nyaralás heteire az üres lakásban hagyni, ezeket rábízhatják egy pénzintézetre vagy megbízható ismerősre, családtagra. Érdemes megkérni egy szomszédot, hogy időnként nézzen rá a lakásra, s jelezze, ha valami szokatlant észlel. Ráadásul a bűnözőket is távol tarthatja, ha valahol rendszeres mozgást látnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek